Pasiflora (passiflora caerulea) ima velike, zanimljive i nježne cvjetove u promjeru 8-10 cm. Oni neodoljivo privlače i odišu jedinstvenom ljepotom. Njihovi pojedini dijelovi međusobno se stapaju u harmoniju različitih boja i nijansi - od bijele, žute i plave do ljubičaste i narandžaste.

pasiflora3

Pasiflora svih vrsta bujna je penjačica. Mnogostruko su križane, ali se kao sobna biljka čista vrsta Passiflora caerulea pokazala kao najotpornija, dok su se ostale vrste iz tog roda, zbog vrlo bujnog rasta, pokazale neprikladne za uzgoj u sobi. Za najljepšu vrstu smatramo P. racemosa, sa žarkocrvenim laticama i šarenoplavim zrakastim vjenčićem.

Uspješan uzgoj

Za uspješan uzgoj ove biljke u sobi treba imati na umu da pasiflora zahtijeva ne samo mnogo svjetla nego i sunca, te da mora rasti na zračnom mjestu. Budući da ima duge vitice, najčešće se držači postavljaju ukrug. Vitice i izdanci podrezuju se u proljeće. Ako uopće ne procvatu, treba odrezati glavni izdanak iznad 4 ili 6 lista. Grane koje izrastu iz glavne stabljike treba opet podrezati iznad 2 do 3 lista, jer pasiflora cvate isključivo na rodnoj grančici. Cvjeta samo jedan dan.

pasiflora2

Ljeti ih možete iznijeti na lođu ili na balkon. Međutim, sklanjajte ih s jakog podnevnog sunca.

Doba mirovanja

U doba mirovanja, od novembra do januara, traži hladnije mjesto i ne cvate. Najbolje joj odgovara tradicionalno grijanje ili mjesto na veradi. I u uslovima hidrokulture treba imati na umu vrijeme mirovanja. U doba mirovanja gnojenje se isključuje, a biljka zalijeva samo jednom sedmično. Za dobar rast potrebna je jednolična vlaga korijena, prije svega na sunčanom mjestu. Gnoji se svakih 14 dana otopinom hranjivih soli (0,1-0,2%).

pasiflora1