Osim onečišćenja na otvorenom koje u naše domove ulazi kroz otvorene prozore ili ulazna vrata i drugi faktori (poput ispuštanja plinova hemikalija) također mogu utjecati na kvalitet zraka u zatvorenom.

Srećom, postoji nekoliko jednostavnih načina kako možemo promijeniti navike i pametnije kupovati kako bismo poboljšali kvalitetu zraka u zatvorenom. Za početak provjerite ima li plijesni, pratite nivo vlažnosti u zatvorenom i razmislite o ulaganju u pročistač zraka.

1. Kuhanje

Svaki put kad kuhamo na ploči šporeta kvalitet zraka u našim domovima opada. Prema studiji Univerziteta Texas u Austinu, čak i jednostavne stvari poput prženja tosta ili kuhanja obroka mogle bi vas izložiti otrovnijim česticama nego stajanje usred prometne gradske raskrsnice.

Dok kuhate ne zaboravite uključiti napu ili, ako je nemate, povećajte ventilaciju otvaranjem prozora.

2. Paljenje svijeća

Istraživanje koje je proveo Univerzitet u Kopenhagenu utvrdio je da su čestice iz zapaljenih svijeća štetne za miševe kao i dizelski dimovi.

Ograničite izloženost paljenjem manjih svijeća kraće vrijeme. Ako želite ugodan sjaj svijeća (bez onečišćenja zraka), pokušajte preći na svijeće bez plamena.

3. Prašina

Prašina je jedan od najčešćih alergena u zatvorenom, pa ako ne uspijete ukloniti prašinu iz svog doma i usisati pod i tepihe to bi moglo rezultirati nižom kvalitetom zraka.

Posvetite se sedmičnoj rutini čišćenja prašine. Započnite uklanjanjem prašine s gornjih površina poput ploča i stolova, a zatim usisajte pod ili tepih ispod.

4. Farbanje

Mnoge boje kojima biste ofarbali zidove ili namještaj, sadrže hlapljive organske spojeve (VOC) koji se u vašem domu ispuštaju u zrak. S vremenom hemikalije iščeznu, ali otpuštanje plinova može se dogoditi nekoliko mjeseci nakon što je soba svježe obojena.

Pokušajte kupovati boje s malo ili bez hlapljivih organskih spojeva. Danas većina marki boja nudi barem jednu ekološku opciju.

5. Čišćenje hemikalijama

Nije samo boja ta koja oslobađa organske spojeve, to čine i mnogi proizvodi za čišćenje.

Kad god možete, prijeđite na potpuno prirodna rješenja za čišćenje bez hemikalija. Odbacite sprejeve za osvježavanje zraka ispunjene hemikalijama u korist prirodnijih alternativa, poput sode bikarbone i limunovog soka.