Vjeruje se da su škure nastale u drevnoj Grčkoj. Korištene su za održavanje topline ili svježine u kući, ali i za bezbjednost u doba kada nije bilo stakla. U početku su bile izrađivane od mermera, ali vrlo brzo se prešlo na drvo kao praktičniji materijal.

..................................................................................

 

 

 

Bile su uobičajene i u srednjovjekovnoj Evropi gdje su se pravile od punog drveta i bile zatvarane uz pomoć velike čelične šipke. Na taj način kuća je bila dobro zaštićena.

Početak upotrebe stakla

U vrijeme Tudora i Elizabete u Engleskoj počelo se koristiti staklo koje je bilo jako skupo. Samo imućni su mogli sebi priuštiti postavljanje stakla na cijele prozore, dok su se ostali morali zadovoljiti stavljanjem pola stakla, pola škura.

Sve većom upotrebom stakla škure su gubile na popularnosti iako su često bile zamjena za zavjese u zemljama gdje klima nije dozvoljavala upotrebu zavjesa. Takve škure se i dalje mogu naći u Grčkoj. Nakon 15. stoljeća škure od punog drveta su zamijenjene staklenim prozorima i koriste se samo kao dekoracija.

Danas, prema načinu zasjenjivanja prostorija, razlikujemo grilje i škure, koje daljom podjelom mogu biti unutrašnje i vanjske.

Grilje su načinjene od lamela koje mogu biti fiksne (potpuno zatvorene), fiksne poluotvorene (ne mogu se pomicati, ali su već nagnute pod određenim uglom) i pomične koje možete pomjerati po volji.

S druge strane, škure se tradicionalno prave tako da u potpunosti zamračuju prostoriju.

ALU i PVC materijali

Pored drveta čiji šarm nije lako nadmašiti, danas se za proizvodnju škura i grilja, koriste ALU i PVC materijali.

Škure i grilje, kao tradicionalna zaštita od vanjskih utjecaja, štite od vremenskih nepogoda, pružaju privatnost i zaštitu od provale, te regulišu količinu svjetlosti koja ulazi u prostoriju. Pored pomenutih praktičnih vrijednosti doprinose ljepoti svake kuće donoseći sa sobom dah Mediterana.

 

Tekst i foto: Danijela Stare-Krstanović