Topla kupka i topla kuća su blagodati koje svi priželjkuju, trebaju i koriste. Gledajući unazad kroz istoriju, od pećinskog čovjeka koji se grijao vatrom do Starih Rimljana koji su sistemom podzemnih instalacija grijali prostor i vodu u javnim kupatilima, jasno je da je čovjek uvijek težio boravku u toploj kući i mogućnosti zagrijavanja vode za kupanje.

.................................................................................






Bojler koji omogućuje ova oba zadovoljstva istovremeno, je takozvani kombinovani ili kombi bojler.

 

Ideja potekla od slikara

Englez Benjamin Maugham je bio slikar i dekorater. Baveći se svojim poslom crpio je ideje iz prirode pa je moguće da ga je neki termalni izvor inspirisao kada mu je sinula zamisao da vodu za kupanje smjesti u spremnik, zagrije plinom i dovede u kadu. Do ovog izuma Benjamin je došao 1868. godine, i nazvao ga je „gasni gejzir“. Međutim, Benjamin nije bio tehnički obrazovan i potkovan te je njegov izum imao mnogo nedostataka što ga je činilo opasnim za držanje u kući. Nije imao dobru ventilaciju niti regulator topline što bi imalo kobne posljedice na ljudsko zdravlje.

Dvadesetak godina kasnije, 1889. godine, inžinjer Edwin Ruud, Norvežanin koji je s porodicom emigrirao u Ameriku, saznao je za Benjaminov izum i odlučio ga je unaprijediti. Napravio je kombi bojler od lijevanog željeza sa izmjenjivačem toplote od bakra. Voda iz slavine bila je automatski zagrijavana i kao takva je istjecala u umivaonik ili kadu, a da prethodno nije morala biti zadržavana u spremniku. Ruud je patentirao ovaj proizvod i uspio ga plasirati na tržište. Prodaja je brzo napredovala pa je Ruud nekoliko godina kasnije otvorio firmu u Pitsburgu „Ruud  Manufacturing Company“, (http://www.ruud.com) koja postoji i danas.





„Dva u jedan“

Kombinovani bojleri su se iz Amerike proširili na Evropu gdje su također postali jako popularni. Ipak, čak i nakon popularizacije, u nekim dijelovima Starog kontinenta ljudi su ostali vjerni tradicionalnim bojlerima. Tome je kumovala činjenica da kombi bojleri ispočetka nisu bili sasvim pouzdani i često su se kvarili. Također zbog stila života i načina gradnje u nekim dijelovima Evrope, zadržani su stari veliki bojleri, smješteni u potkrovlja zgrada, koji su omogućavali simultano kupanje svih stanara.





S razvojem tehnologije i kombinovani bojleri su napredovali od nepouzdanih do visoko učinkovitih i sigurnih uređaja koji istovremeno griju domove i vodu. Na taj način štede prostor, energiju, gas i novac. Zagrijana voda je uvijek spremna da poteče iz vašeg tuša, a grijanje prostorija možete regulisati termostatom i odlučiti koju prostoriju ćete grijati, a koju ne i na kojoj temperaturi.



Jedini nedostatak ovih bojlera je što se ne mogu koristiti za više kupatila istovremeno, mada neki proizvođači tvrde suprotno. Naprimjer, ako postoje dvije kupaonice u kući i obje se koriste istovremeno, kombi bojler ne bi mogao istovremeno isporučiti dovoljnu količinu tople vode za oba kupatila, to jest pritisak vode na obje strane bi bio strašno slab i možda ne bi mogao niti pokrenuti plamen u bojleru. Zato se instaliranje ovih bojlera preporučuje za domove s jednom kupaonicom gdje mogu savršeno ispunjavati svoju dvostruku funkciju.








Izvor fotografija:

www.news.plumbingpages.com
www.waterheaterrescue.com
www.amercraft.ca
www.fashiontribes.typepad.com
www.the-experts.co.uk