Balkoni i terase sa cvijećem najljepši su ukrasi domova.

Kako je većina cvijeća koje uzimamo za sadnju na balkone porijeklom iz toplijih krajeva, najbolje će uspijevati na sunčanom i zaštićenom položaju. Ipak, postoje cvijetne vrste koje odlično rastu i u sjenovitom okruženju.

Ako su vaš balkon ili terasa okrenuti prema istoku ili zapadu, izaberite biljke koje voli sjenu. Sigurno nećete pogriješiti ako za  navedeni prostor u sjeni izaberete idućih pet vrsta:

 

Fuksija

Uz pelargoniju i petuniju, fuksija je najčešća biljka na balkonima i terasama. Svakih 14 dana treba je dohranjivati zalijevanjem otopinom gnojiva. Cvjetići fuksije su vrlo nježni i osjetljivi pa zato biljku u cvatu nije dobro okretati i pomicati. Fuksija se uzgaja kao lončanica, a ljeti se iznosi u vrt, na balkon ili tereasu gdje zaštićena od jakoga popodnevnog sunca cvate cijelo ljeto. Za dobar rast i cvatnju traži dosta vode i redovito prihranjivanje.

 

Vodenika

Ima bogato razgranatu mesnatu stabljiku i dugoljaste listove iz čijih pazušaca izbijaju gusto poredani cvjetovi. Postoji mnogo hidrida, a svi imaju sukulentne stabljike i plosnate cvjetove sa po pet latica koji mogu biti u velikom rasponu boja: bijela, roza, narančasta, razne nijanse crvene, ljubičaste te prošarane. Tokom intenzivnog rasta (maj- septembar) svakih petnaest dana prihranite je tekućim gnojivom za cvjetnice.

 

Lobelija

Lobelija je malena, jednogodišnja cvatuća biljka grmolika ili visećeg rasta, sitnih cvjetova i listova. Jednostavni ili ispunjeni cvjetići dolaze u nijansama od indigoplave, purpurnoplave, ljubičaste do bijele, često s bijelim ili žutim "okom" u sredini cvijeta. Lobelija će dobro rasti na sunčanom položaju samo uz obilno zalijevanje, inače bolje uspijeva u polusjeni. Tokom rasta potrebno je redovito zalijevanje i prihranjivanje.

 

Bršljan

Cvjetovi su bijedozelene boje. Plod su tamnoplave bobice promjera šest do osam centimetara. Bršljan može doživjeti i do nekoliko stotina godina starosti. U prošlim je vremenima bršljan bio simbolom plodnosti i besmrtnosti. Razlog tome vjerovatno je činjenica što je iznimno otporan i ostaje zelen tokom cijele godine.

 

Begonija

Cvjetovi su puni ili jednostavni u bijeloj, ružičastoj i crvenoj boji. Razlikujemo lisnate begonije, koje se uzgajaju zbog lijepog dekorativnog lišća, i cvjetne begonije. Sve begonije imaju osjetljive, vodenaste listove, metalnog sjaja. Begonije traže obilno zalijevanje, pri čemu treba izbjegavati prskanje lišća, a ni vlažan im zrak ne prija. Kako bi biljka opravdala svoj latinski naziv semperflorens što znači stalnocvatući, potrebno je redovito prihranjivati. Između dva zalijevanja preporučuje se pustiti supstrat da se lagano posuši.