Ginura potječe iz toplijih regija Azije i Afrike. Ukupno su poznate 24 vrste ove biljke koja u prirodi raste kao korov i polužbunje, plijeneći pažnju svojim predivnim ljubičasto-zelenim listovima.
Kao sobne biljke najpoznatije su Ginura aurantiaca, scandens i sarmentosa koju je najbolje držati na uzdignutom mjestu ili u visećoj korpi.
Draž ginure
Posljednjih godina ginura je postala jako popularna sobna biljka, koja se savršeno uklapa u moderne enterijere, kako izgledom, tako i ostalim karakteristikama. Ono što je čini poželjnom i zgodnom za držanje u stanu je činjenica da jako dobro podnosi suh zrak. Ne smeta joj nijedan način grijanja, dok god temperatura ne padne ispod 18 stepeni Celzijevih.
Draž ove biljke je u njenom ljubičasto-zelenom lišću, upotpunjenom nježnim, pahuljastim dlačicama. Zahvaljujući sunčevoj svjetlosti ginura održava ovaj divan kontrast boja na svome lišću.
S druge strane njen cvijet je neugledan. Pojavljuje se tokom ljeta, žute je boje i neugodnog mirisa.
Ne pretjerujte sa zalijevanjem
Ginuru zalijevajte svakih tri do pet dana tokom ljeta, a zimi jednom sedmično. Bitno je zemlju održavati vlažnom, ali ne pretjerivati pri tome. Listove nemojte prskati. Prihranjujte je jednom ili dva puta mjesečno tokom toplih mjeseci.
Za ljepotu joj je potrebno dosta svjetlosti i sunca, ali ne direktnog. Tokom ljeta je možete iznijeti na balkon ili u vrt, na sjenovito mjesto.
Kako biljka stari, tako gubi svoje lijepe boje. Da bi se to izbjeglo potrebno ju je razmnožavati reznicama svake tri godine. Reznice se jako dobro ukorijene u čaši na temperaturi od 20 do 25 stepeni Celzijevih. Nakon što puste korijenje u zemlji, treba ih podrezati da bi se osiguralo višestruko nicanje.