Dramatičan efekat crne u enterijeru nadaleko je poznat. Crna ima mističnu snagu da poveća samu vrijednost prostora u kojem vlada i to nije boja na koju se prvo pomišlja kada se pomisli na boje zidova i većine namještaja.
Duboki uticaj crne
Za potpuno tamne enterijere, potrebna je doza hrabrosti i sigurna odluka u utisak koji ona ostavlja. Crna stvara neprevaziđene efekte, kakvi su nezamislivi s bilo kojom drugom bojom.
Posvećenost ka crnoj može da stvori divne enterijere, koji govore sami za sebe, a odišu sofisticiranošću i dramom.
Tamo gdje postoje visoki plafoni ili mnogo prirodnog svjetla, postoje i odlični preduslovi da prostor krasi crna nijansa. Uživanje u ovoj boji podrazumijeva i organizaciju svjetlosti i zavjesa, odnosno svih elemenata koji su povezani sa izvorom svjetlosti.
U kombinaciji sa bojama
Neki enterijeri obojeni crnom imaju veoma jake i izražajne boje namještaja i dekoracije.
Na taj način se ublažava utjecaj crnih zidova ili tapeta, ali sve ideje imaju dvije zajedničke tačke: hrabrost i dobro organizovan prostor.
Fotografije savremenih domova dekorisanih tamnim bojama su veoma inspirativne.
Najviše dvoumljenja postoji kod kuhinja zbog straha da će se ti (najčešće manji prostori) „ugušiti“ crnom. Međutim, fotografije dokazuju suprotno. Aparati od nehrđajućeg čelika mogu da budu odličan kontrast crnim bojama kuhinjskog kabineta.
Koristeći sjenku
Crna podsjeća na period gotike, ali isto tako se uz dobro korištenje sjenki može stvoriti odličan akcenat na određene dijelove prostorije.
Sunčeva svjetlost u toku dana stvara različite sjenke, što je najizražajnije sa crnom bojom. Tako se svakog dana vizuelni doživljaj mijenja u zavisnosti od vremena i perioda dana.
Rustični zidovi u crnoj boji imaju poseban šarm u enterijeru, stoga se površine prekrivene ciglom često farbaju u crno ili tamnosivo. Crna se kao takva mora voljeti i sa njom je oprez potreban samo u odluci o količini. Nakon toga, crna daruje enterijer svojim najvećim atributom – neprolaznošću.