Aranžiranje dekorativnih predmeta može biti pravi izazov. Napraviti nešto da je sa stilom, a ne pretrpano, inspirativno, a ne neukusno.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.

Odaberite mjesto

Mnoga mjesta, kao što su police, stolići i komode, jednostavno podrazumijevaju postavljanje dekorativnih predmeta. Međutim, trebali biste razmotriti i neke manje primjetne lokacije kao što su podnožja stepenica, beživotni uglovi, duboki simsovi na prozorima, vrh frižidera ili noćni stolići.

Skoro svaka horizontalna površina može biti potencijalno mjesto za dekorativne predmete.

Igrajte na nepar

Većina stilista, iz nekog razloga, smatra da je neparan broj predmeta uvijek bolji od parnog. Znači li to da ne možete postaviti par svojih svijećnjaka? Ne, ali kombinirajte ih sa drugim elementima, tako da dobijete neparan broj.

Obojite vaš svijet

Dekorativni predmeti su prilika da se poigrate sa jarkim bojama u sobi. Beživotnu sobu možete osvježiti tako što ćete postaviti ukrase u jarkim, kontrasnim bojama. Promijenite ukrase sa svakim godišnjim dobom, tako što ćete naglasiti različite boje: hladne boje za toplije mjesece i obratno.

Personalizirajte ih

Čim se suočite sa praznim mjestom, odlazak u kupovinu će vam zvučati primamljivo. Kupit ćete sve što vam se na prvi pogled svidi i donijeti kući. Ipak, odolite iskušenju: može izgledati lijepo, ali će biti sterilno na neki način. Pregledajte vaše lične stvari koje imaju posebno značenje za vas, ili krenite u potragu za starim predmetima koji se mogu kombinovati sa masovno proizvedenim dekroativnim predmetima.

Povećajte stvari

Razmislite o vezi između broja i veličine vaših ukrasnih predmeta i prostora koji želite popuniti. Mnogo ljudi će se opredijeliti za manje dekorativne elemente koji neće ostvariti željeni efekat u prostoru.



Korpa sa tri klupka vune, lampa i tri uokvirene fotografije mogu izgledati savršeno na stoliću, ali na visokoj polici će izgledati kao artikli na polici u trgovačkom centru. Isto tako, nemojte okupirati svaki pedalj slobodnog prostora detaljima koji će preopteretiti poglede (da ne spominjemo osobe koje će to sve morati čistiti).

Napravite podlogu

Svakako ne zaboravite na prostor u pozadini vaših ukrasa. Ponekad ukrasni aranžman zahtijeva namjensku podlogu, kako bi ostvario potpuni efekat. Na polici za knjige, recimo, možete isjeći kartonski panel odgovarajuće veličine i prekriti ga platnom ili papirom u boji, te ga pričvrstiti na zadnji dio police.



Ostale opcije uključuju postavljanje stolića sa ukrasima ispred aktraktivne zavjese ili ogledalo na zidu iza ukrasa. A možete i okrečiti zid iza samostojećih polica u neku kontrastnu boju. 

Mijenjajte mjesta ukrasima

Ne dozvolite si da, nakon prvog aranžiranja, ostavite ukrase na istim mjestima zauvijek. Slobodno im mijenjajte raspored. Početkom svake naredne sezone pokušajte razmjestiti postojeće ili dodati nove, sezonske elemente. Ako planirate imati više ukrasnih elemenata, uklanjanje nekoliko njih na proljeće učinit će da vaša soba izgleda svjetlija i prostranija tokom tih nekoliko toplijih mjeseci.

Okušajte se kao dizajner

Slobodno eksperimentišite. Jedna od divnih stvari kod ukrasnih elemenata jeste da se svi vrlo lako mogu promijeniti. Probajte različite aranžmane, ostavite ih tako nekoliko dana i ocijenite da li vam odgovaraju. Unesite i malo individualnog humora tako što ćete postaviti ukrase na za njih neobična mjesta.