Jaglac svojom predivnom žutom svježom bojom donosi najavu proljeća, sunce, raznolikost i buđenje novog prirodnog ciklusa.

jaglac2

Postoji više od 500 različitih vrsta jaglaca koji potiču iz Europe, Azije i S. Amerike. Uglavnom su to otporne višegodišnje biljke, a najpoznatije vrste su P.vulgaris i P.obconica. Primula potječe od latinske riječi koja znači "prvi" i "jedan od vijesnika proljeća".

Voli ''zubato sunce''

Može biti u gotovo u svim bojama duge, laganog je mirisa, te tako privlači pčele i leptire. Voli hladniju temperaturu, odnosno “zubato sunce”. Kako temperature budu rasle smjestite ga u laganu sjenu.

jaglac3

Odgovara mu umjereno vlažno tlo i tako ga je potrebno održavati sve do drugog zalijevanja. U vrijeme cvatnje potrebno je dodavati tekuće gnojivo svakih 15 dana. Redovito uklanjajte osušene cvjetove i listove. Presadite tek kad primjetite korjenje na dnu posude.

Razmnožavanje

Razmnožavanje kod starijih biljki je razdvajanjem busena ili pomoću sjemena. Ako primijetite da cvijet i listovi trunu, radi se o plijesni. Jedan od razloga je pretjerano zalijevanje. Najsigurnije je prstom ispitati ako je zemlja izgubila vlažnost onda je vrijeme za zalijevanje. Odstranite bolesne dijelove i umjereno zalijevajte.

jaglac1

Kod osjetljivijih osoba, jaglac može izazvati kožni nadražaj. Neke vrste primula koristile su se u medicini; korjen P.elatior koristi se za kašalj, vrućicu, nesanicu i glavobolju.

Cvjetovi i listovi su jestivi te se od njih uglavnom prave čajevi, a sami listovi izuzetno su bogati vitaminom C. Glavni ljekoviti sastojak je saponin koji se uglavnom nalazi u korijenu od kojeg se prave čajevi i sirupi koji pomažu kod ublažavanja kašlja i iskašljavanja sluzi.

jaglac4

Jaglac jako dobro utječe i na rad srca i živaca te pomaže i kod nesanice. Poznato je također da ova biljka odlično uklanja štetne tvari iz organizma te može pomoći kod bolesti gihta.