Begonija potječe iz tropskih dijelova Afrike, Azije te Južne Amerike. Postoji oko 1000 različitih vrsta. Najpoznatije su Rex, Elatior i Semperflorens. 

begonija1

Svim Begonijama je zajedničko da imaju debeli, sjajni, vodeni list, dok vrste poput Elatior i Semperflorens imaju i predivni cvijet.

Begonija rex nema cvijet, nego samo predivno lišće. Stoga je u narodu poznata kao i „Lisna begonija“. Ima velike prošarane listove u obliku srca. Najčešće nijanse boja su crvena, smeđa, zelena, siva, te srebrnasta. 

Ne voli direktno sunce

Begonija je cvijet koji voli puno svjetla, ali ne voli direktno sunce. Tokom ljeta može se držati i vani na otvorenom, ali zaštićenom mjestu. Temperatura ne smije biti ispod 18*C.

begonija2

Biljka se sadi u proljeće i to u bogatu i rahlu zemlju. Zemlja uvijek mora biti vlažna, ali ne previše mokra. Zalijevati se treba dva puta sedmično, a ljeti i češće. U vodu se povremeno treba staviti tekuće gnojivo. Tokom proljeća i ljeta to treba uraditi svakih 14 dana.

Razmnožava se podjelom rizoma ili pak reznicom lista, kao što je slučaj kod begonije rex. Cvijet treba svake godine presaditi u novu i svježu zemlju. Potpuno je prekriti zemljom. Nakon presađivanja, neko vrijeme je ne treba prihranjivati, dok se ne stabilizira. Svake tri do četiri godine preporučuje se promijeniti biljku, jer ona izgubi svoju ljepotu.

Dodatni savjeti

Biljka voli toplinu i veliku količinu sunčeve svijetlosti, ali se teško prilagođava suhom zraku u kući i velikoj toplini koja dolazi iz radijatora. Ne voli česta premještanja, propuh i udare hladnog zraka.

begonija3

Najčešći problemi koji se javljaju kod begonije jesu žuti i suhi listovi! To znači da ste je zanemarili. Ono što možete tada učiniti jeste da je dobro zalijete vodom i tekućim gnojivom.