Stručnjakinja za čišćenje Laura Harnett izdvojila je pet ključnih zadataka koji bi trebali biti dio proljetnog čišćenja doma, uz savjete kako ih obaviti bez upotrebe kupovnih hemikalija.
S prvim proljetnim danima mnogi kreću u temeljito čišćenje doma, što najčešće uključuje spremanje zimske posteljine – posebno deka i jorgana – kao i pranje prozora, vrata i drugih često zanemarenih površina. Za britanski Mirror, Harnett je istakla pet stvari na koje biste se trebali fokusirati kako biste svoj dom osvježili na prirodan i ekološki način.
1. Pranje zimske posteljine
Zimsku posteljinu, koja se rjeđe pere, operite u hladnoj vodi uz dodatak šolje alkoholnog sirćeta. Sirće djeluje antibakterijski i pomaže u neutralisanju neugodnih mirisa. Nakon pranja, idealno je posteljinu sušiti na suncu – prirodna svjetlost dodatno uništava bakterije i osvježava tkaninu.
2. Osvježavanje madraca i uklanjanje mrlja
– Prilikom pranja ovakvih tkanina izbjegavajte omekšivače, jer mnogi sadrže životinjske masti koje mogu zamastiti vlakna i oštetiti mašinu – savjetuje Harnett.
Na kraju zime preporučuje se prirodno osvježiti i madrace. Pospite ih ravnomjernim slojem sode bikarbone i ostavite najmanje sat vremena uz otvorene prozore. Soda upija vlagu i mirise, dok svjež zrak i sunce imaju prirodno antibakterijsko djelovanje.
Ako na madracu postoje mrlje, nježno ih istrljajte mekanom krpom natopljenom u sirće, a potom ostavite da se osuši uz otvorene prozore kako bi miris sirćeta ispario.
3. Čišćenje okvira prozora i stakala
Okvire prozora najlakše ćete očistiti toplom vodom s dodatkom prirodnog sredstva za pranje posuđa. Spužvom prebrišite nakupljenu prašinu i masnoće, posebno ako se prostor često koristi za kuhanje ili je izložen duhanskom dimu.
Za stakla, ulijte alkoholno sirće u bocu s raspršivačem, poprskajte i prebrišite krpom bez dlačica. Krpe od mikrovlakana su dobar izbor, ali one od bambusa su još bolje – ne sadrže plastiku i dugotrajnije su.
4. Ekološko čišćenje pećnice
Ako ste čišćenje pećnice ostavili za proljeće, možete to uraditi i bez agresivnih sredstava.
– Napravite pastu od sode bikarbone i malo vode, nanesite je na unutrašnje površine pećnice i ostavite preko noći. Sutradan površine jednostavno izribajte. Soda će omekšati masnoće i olakšati uklanjanje zagorjelih naslaga – objašnjava Harnett.
5. Uklanjanje dlaka kućnih ljubimaca
Dlake kućnih ljubimaca mogu se ukloniti i bez posebnih nastavaka za usisivač.
– Navucite gumene rukavice i rukom pređite preko površina poput sofa, fotelja i tepiha. Guma stvara trenje koje privlači dlake i olakšava njihovo skupljanje – savjetuje Harnett.
Ako su dlake posebno tvrdokorne ili se zbog statičkog elektriciteta lijepe za tkaninu, navlažite rukavice vodom – rezultat će biti još bolji.