S prelaskom na ljetno računanje vremena u Bosni i Hercegovini, došlo je i do promjene u rasporedu jeftinije tarife električne energije. Ove promjene mogu utjecati na kućne budžete, ali uz pravilne navike i strategije moguće je optimizirati potrošnju i smanjiti račune za struju.
Novi raspored jeftine tarife
U skladu s ljetnim računanjem vremena, jeftinija tarifa električne energije sada važi od 23:00 do 08:00 sati, što znači da je potrebno prilagoditi potrošnju kako bi se maksimalno iskoristila ova povoljnija cijena.
Savjeti za efikasnu uštedu energije
-
Pranje i sušenje veša – Korištenje veš mašine i sušilice tokom perioda jeftine struje značajno smanjuje troškove. Ako imate mogućnost, veš perite kasno navečer ili rano ujutro.
-
Kuhanje na struju – Korištenje električnog šporeta, rerne i drugih kuhinjskih uređaja u periodu niže tarife može smanjiti ukupnu potrošnju. Planiranje obroka unaprijed pomaže u optimizaciji troškova.
-
Punjenje električnih uređaja – Baterije laptopa, telefona i drugih uređaja mogu se puniti u periodu jeftinije električne energije kako bi se izbjeglo punjenje tokom skuplje tarife.
-
Korištenje bojlera – Električni bojleri su jedan od najvećih potrošača energije. Programiranje bojlera tako da zagrijava vodu tokom jeftinog perioda može značajno smanjiti račune.
-
Pametna rasvjeta – LED sijalice troše manje električne energije u odnosu na klasične, a dodatna ušteda može se postići isključivanjem nepotrebnih izvora svjetla.
-
Isključenje uređaja iz struje – Uređaji u stanju pripravnosti (TV, punjači, računari) i dalje troše energiju. Potpuno isključivanje kada se ne koriste smanjuje ukupnu potrošnju.
-
Efikasna klimatizacija – Tokom ljeta, klima uređaji su veliki potrošači energije. Korištenje ventilatora i zatamnjivanje prozora može pomoći u smanjenju potrebe za klimatizacijom. Također, podešavanje klime na umjerenu temperaturu (24-26°C) može značajno smanjiti troškove.
Dodatne prednosti pravilnog rukovanja energijom
Osim smanjenja troškova, odgovorna potrošnja električne energije doprinosi zaštiti okoliša i smanjenju potrošnje fosilnih goriva. Svaka mala promjena u navikama može donijeti dugoročne koristi kako za kućni budžet, tako i za širu zajednicu.
Prilagođavanje novom rasporedu jeftine tarife električne energije može donijeti značajne uštede ako se primijene jednostavne mjere štednje. Planiranjem korištenja velikih potrošača u optimalnim periodima i usvajanjem energetski efikasnih navika, moguće je smanjiti račune i doprinijeti očuvanju resursa.