Rijetki su oni koji su zadržali stari običaj peglanja veša na stolu ili sličnoj čvrstoj, ravnoj površini. Većina ljudi danas u svom domaćinstvu koristi posebnu dasku namijenjenu samo za peglanje.
.................................................................................
Kako je nastala daska za peglanje
Daska za peglanje je relativno mlad izum. Uselila se u američke, a potom i evropske domove, s početka dvadesetog vijeka. Postoje različite teorije o tome ko ju je izumio.
Godine 1858. J. Vandenberg i J. Harvey patentiraju dasku za peglanje koja je više nalikovala običnom stolu. Deset godina kasnije J.N. Brewster patentira površinu za peglanje koja se sklapa, diže i zatvara u ormar ugrađen u zidu, poput Murphyjevog kreveta.
Žena kao izumitelj
Ipak glavna zasluga za izum daske za peglanje, koja je najviše nalik današnjoj, pripada Sarah Boone. Vjeruje se da je Sarah, koja je dio života provela kao ropkinja, prva žena crnkinja u Americi kojoj je dodijeljen patent za određeni izum. Njen patent odobren 1892. godine, u New Havenu, Connecticut, uključivao je i ideju o sklopivim nogama. Sarah je dizajnirala dasku koja ima ravnu i čvrstu drvenu površinu za peglanje, i ono najvažnije – jedan zaobljen kraj što je omogućilo brže i efikasnije peglanje ondašnje odjeće za dame koja je bila sastavljena iz više slojeva i prepuna nabora.
Moderna daska današnjice
Današnja tipična daska ima metalnu površinu za peglanje koja je obložena spužvom i prekrivena dekorativnom navlakom koja je otporna na visoku temperaturu. Na jednom kraju nalazi se posebno mjesto na koje možemo odložiti zagrijanu peglu. Noge koje drže dasku su sklopive što je čini veoma praktičnom jer nam omogućava da je stavimo na skrivena mjesta kada nije u upotrebi. Kvalitetna daska za peglanje bi trebala biti čvrsta i stabilna.
Pored uobičajene prenosive i sklopive daske za peglanje postoje i one koje su pričvršćene za zid ili imaju kratke nožice te se prilikom upotrebe stavljaju na sto.
Dizajneri širom svijeta svakodnevno rade na usavršavanju ovog praktičnog i potrebnog predmeta.