Šuplji kamen, stijena ili neki drugi prirodni materijal bio je napunjen mahovinom ili sličnim materijalom natopljenim životinjskom mašću. Zapaljen, nudio je slabašnu svjetlost i vrlo kratko trajao.
Ubrzo su ljudi počeli imitirati prirodne oblike praveći lampe od keramike, alabastera i metala. Poslije su dodavali fitilje koji su kontrolirali nivo gorenja. Oko 7. stoljeća prije nove ere, Grci su počeli praviti lampe od gline, kako bi zamijenili baklje. Riječ 'lampa' potiče od grčke riječi lampas, što znači baklja.
Uljane lampe
U 18. stoljeću, izumljen je centralni gorionik, što je bilo najvažnije dostignuće u dizajnu lampe. Izvor goriva je sada bio čvrsto zatvoren metalom, dok je prilagodljiva metalna tuba bila korištena za kontrolu intenziteta gorenja i svjetlosti. U isto vrijeme, mali stakleni dimnjaci bili su dodani lampama kako bi zaštitili i plamen i kontrolu protoka zraka do plamena.
Ami Argand, švicarski hemičar, izumio je uljanu lampu sa šupljim, okruglim fitiljem, okruženim staklenim dimnjakom 1783.
Goriva za lampe
Rana goriva za lampe sastojala su se od maslinovog, ribljeg, sezamovog, orahovog i kitovog ulja, pčelinjeg voska i sličnih supstanci. Ovo su bila najčešće korištena goriva za lampe do kasnog 18. stoljeća. Bilo kako bilo, drevni Kinezi skupljali su prirodni gas u koži koja je bila korištena za osvjetljenje.
Godine 1859, napravljene su prve bušotine za eksploataciju petrolejskog ulja. Kerozinske (derivat petroleja) lampe su tako bile sve više popularne. Prvi put prestavljene su u Njemačkoj 1853. godine. Ugalj i lampe na prirodni gas su se također široko upotrebljavale. Ugalj je prvi put kao gorivo za lampe bio korišten 1784. godine.
Gasno osvjetljenje
Prva komercijalna upotreba gasnog osvjetljenja počela je 1792. godine kada je Wiliam Murdoch upotrijebio ugljeni gas za osvjetljenje svoje kuće u Redruthu, Cornwall. Njemački izumitelj Freidrich Winzer (Winsor) bio je prvi čovjek koji je patentirao gasno osvjetljenje 1804. godine. 'Termolampa' koja je koristila gas destilovan iz drveta, patentirana je 1799. godine.
U ranom 19. stoljeću, većina gradova u SAD-u i Evropi imala je ulice sa gasnim osvjetljenjem. Gasno osvjetljenje na ulicama vodilo je do upotrebe niskotlačnog sodijuma i visokotlačnog živinog osvjetljenja u 1930-tim, te do razvoja električne struje koja je pred kraj 19. stoljeća zamijenila gasna osvjetljenja po kućama.
Električno osvjetljenje
Sir Humphrey Davy iz Engleske izumio je prvu električnu karbonsku lampu 1801. godine. Sir Joseph Swann iz Engleske i Thomas Edison izumili su prvu električnu lampu sa žaruljom 1870-tih godina. Takve sijalice mi sada koristimo u našim domovima.