Prije toplih ljetnih dana kuhinju je idealno preseliti u vrt, ali vodite brigu o čvrstoći i kvaliteti stola, ravnoj podlozi i mnogo hladovine. Stol mora biti čvrst i izdržljiv.
Početak proljeća idealno je vrijeme da pretvorite svoj trijem, ili neki kutak dvorišta ili vrta, u mjesto za ručavanje, gdje ćete vikendom ručati i provoditi poslijepodne s porodicom i prijateljima, a tokom sedmice možete uživati u večerama u prirodi. Štaviše, ako se iz boravka u dvorište izlazi kroz velika francuska vrata, a pored stola postavite dva kuhinjska elementa i police na kojima ćete držati sitnice koje vam trebaju vani, veliki stol i udobne stolice na dvorištu tokom proljeća i ljeta mogu postati produženi dio vaše kuhinje.
Pritom je mudro urediti dva prostora - s jedne strane veliki stol uz koji može sjesti i ručati barem deset ljudi te kutak za uživanje uz kafu ili piće. Dobro će vam doći i barem ležaljka za poslijepodnevno drijemanje, a uz obližnje drvo privežite i mrežu kako bi i ukućani imali mjesta za uživanje. Stol mora biti čvrst i izdržljiv, pa je dobro izabrati čvrsto drvo. Smjestite ga uz zid kuće kako bi bio zaštićen od vjetra i zaklonite tendom ili suncobranom.
Da biste ga zaštitili od vlage, masnih mrlja i kiše, prekrijte ga plastičnim stolnjakom. Također, vodite računa da je stol na ravnom, najbolje betoniranom postolju, a ako je plastičan, nekako mu učvrstite noge da ga vjetar ne može pomaknuti. Uz klupu za sjedenje i dvije čvrste stolice, osigurajte još nekoliko sklopivih stolica, koje možete vaditi ovisno o broju gostiju. Kutak za uživanje smjestite u najljepši dio vrta – ispod drveta, u uglu gdje je živica najgušća, odnosno preko puta cvjetnjaka, tako da uživate u pogledu.
Dobro je birati laganiji namještaj koji tokom nevremena možete skloniti, odnosno ako birate onaj teži, vodite računa o održavanju. Ovdje naglasak treba biti na udobnosti, pa osigurajte što više mekanih jastuka i ugodnih deka za prohladne večeri.
Čarobna atmosfera
Da bi večeri u vašem vanjskom boravku bile što ugodnije, dodajte mu dašak glamura i stila. Obojite svu drvenariju u bijelo i postavite bijele stolice i stol, uz nekoliko detalja u bojama prirode.
Dok biste iznad stola za ručavanje svakako trebali imati barem jednu do dvije sijalice s nekim zanimljivim sjenilom, u kutku za sjedenje postavite više svijeća ili – petrolejku.
To će pridonijeti tome da ugodna večer završi čarolijom. Kad iz vašeg dvorišta puca prekrasan pogled na okolnu prirodu, more ili selo, iskoristite to i napravite svoj mali vidikovac. Postavite što neutralniji, odnosno što prirodniji namještaj na mjesto s kojeg se pruža najljepši pogled.
Neka mjesto za sjednje bude “u sredini” najljepše fotografije koju biste na tom mjestu snimili.
Zaštitite se od sunca i vrućine
Da biste se zaštitili od izravnog sunčevog svjetla, postavite improvizovani stol i stolce oko drveta ili iskoristite verandu kao klupu za sjedenje te sagradite paviljon kojim ćete se zakloniti od direktnog sunca za stolom.
Stol što više udaljite od izvora topline
Ako volite roštiljati na otvorenom, razmislite i o kaminu, koji će vašim druženjima dodati ugodnu toplinu. Vodite računa da je dovoljno udaljen od stola da možete slobodno prolaziti te da uz njega ima dovoljno mjesta za pripremu i odlaganje hrane. Uvijek je korisno imati neki pomoćni stolić sa strane ili kolica za posluživanje.