Rasvjeta zahtijeva pažljivo planiranje. Morate paziti da ne bude prejaka, a ni previše prigušena.
Da li vam je rasvjeta ugodna ili ne, možete ocijeniti tek nakon postavljanja rasvjete u prostoriju. Ipak, nije teško napraviti osvjetljenje koje je sigurno, privlačno i ugodno za rad, naravno ako znate koje korake treba poduzeti.
Svaka soba u stanu je za različitu upotrebu i to se mora uzeti u obzir pri odabiru odgovarajuće rasvjete.
Evo i nekih osnovnih pravila prilikom odabira svjetla za specifičnu namjenu.
Dnevna soba
Dnevna soba je središte kućnog života. Zbog toga moramo uzeti u obzir različite zadatke rasvjete pri odabiru svjetiljki. Za dnevni boravak veličine 4 x 5 metara (20 m2) potrebno vam je ukupno 400 W izvora svjetlosti. Idealna je žarulja koja štedi energiju i štedi do 80% energije. Također treba uzeti u obzir i boju zidova i namještaja. Što je tamnija boja namještaja, to će boja više apsorbirati.
Osnovna svjetlosna slika nastaje općim osvjetljenjem, naprimjer stropnom svjetiljkom. Klasičan luster često se mijenja sistemima žice ili letvice. U dnevnoj sobi treba biti prigušeno svjetlo, zbog gledanja televizije, jer ne želite pokvariti vid. Za čitanje koristite podnu svjetiljku. Idealna je podna svjetiljka sa prigušivačem, a na vama je koliko će svjetla emitirati. Stolne svjetiljke s rotirajućim ili nagibnim reflektorima kao i svjetiljke s fleksibilnom rukom pružaju fleksibilno osvjetljenje. Pojedinačna svjetla trebaju se odvojeno mijenjati. Želite li svoju dnevnu sobu učiniti još ugodnijom? Odaberite svjetiljku sa prigušivačem.
Televizija
Dok neko preferira tamnu sobu za gledanje televizije, većina stručnjaka savjetuje da se ostavi barem malo svjetla u sobi – ono smanjuje kontrast sa jarkim TV ekranom i čini ga ugodnijim za gledanje. Koristite prigušenu svjetlost sa plafona ili podnu lampu. Rasvjetne elemente postavite tako da se svjetlost ne odbija od TV ekran.
Čitanje
Podne lampe trebaju biti postavljene odmah iza vas, odnosno vašeg lijevog ili desnog ramena, dok se stolne postavljaju u visini vašeg ramena udaljene otprilike pola metra od materijala koji čitate. Lagano čitanje bi trebalo obavljati pod svjetlom od 150 W, odnosno od 200 do 250 W za vrijeme dužeg čitanja ili učenja.
Rasvjeta u kupatilu
Rasvjeta u kupatilu bi trebala biti postavljena tako da ne pravi sjene ispod vaših očiju, obraza i brade. Postavite jednu ili više rasvjetnih tijela za generalno svjetlo, plus rasvjetu iznad ogledala. Možete postaviti nekoliko 25 W sijalica oko ogledala kako biste postigli odličan efekat. Vašem tenu ipak najviše godi fluoroscentno svjetlo, koje je nenapadno.
Postoje strogi propisi za svjetla u kupatilu, jer struja i voda lako tvore smrtonosnu kombinaciju. Standard predviđa da se svjetiljke moraju postaviti najmanje 60 cm od kupatila ili tuš kabine i da moraju imati zaštitu najmanje IP 44. Potrebna osnovna rasvjeta u kupatilu osigurava se stropnim ili zidnim svjetliljkama. Dodatna svjetla ugrađena su na obje strane površine ogledala. Osvjetljenje osigurava dobre slike bez sjene. Intenzitet svjetla treba biti min. 300 lx.
Kuhinja
Postavljanje jednog rasvjetnog tijela na plafon nije ni blizu dovoljno za različite vrste poslova koji se obavljaju u cijeloj kuhinji. Trebate postaviti rasvjetu i iznad pojedinih površina. S obzirom da svjetlo u kuhinji često koristimo, preporučujemo korištenje štednih LED dioda koje ne samo da štede energiju, već mogu promijeniti i boju svjetlosnog toka. Za mjesto s kuhinjom preporučuje se jačina svjetlosti od oko 35 W / m2. Pazite da tokom kuhanja ne zaklanjate tijelom stropnu svjetlost.
Osim središnje stropne svjetiljke, ispod visećih ormara preporučujemo i svjetiljke koje savršeno osvjetljavaju radnu površinu. Ovdje fluorescentne svjetiljke nalaze svoju primjenu. Iznad stola za ručavanje preporučujemo viseću svjetiljku koja se može prilagoditi visini, a koja prati veličinu i oblik stola. Ispravan položaj je oko 60 cm iznad površine stola i malo iznad visine očiju osoba koje sjede.
Spavaća soba
Ne bismo trebali zaboraviti na spavaću sobu. Danas spavaće sobe nisu samo za spavanje i rasvjetu je potrebno prilagoditi u skladu s tim. Međutim, ako samo spavate u spavaćoj sobi, dovoljna je jedna središnja rasvjeta i dvije noćne svjetiljke. Potrebna količina svjetla po 1m2 iznosi 15–20 W. Ako imate ormare u svojoj spavaćoj sobi, ugradite prednje svjetiljke na udaljenosti do 50 cm od ormara tako da se unutra osvjetljavaju. Svima se dopada mogućnost isključenja ili uključivanja svjetla direktno iz kreveta. To vam omogućava da osvijetlite prostor pomoću daljinskog upravljača. Difuzno, meko svjetlo je odličan odabir za ugodnu spavaću sobu.
Dječija soba
Osvjetljavanje dječje sobe nije tako lako kao što se čini. To je mjesto gdje se dijete igra, spava i uči. Svaka od tih aktivnosti treba svoje svjetlo. Svjetiljke u dječjoj sobi ovise o promjenjivoj upotrebi prostorije, ovisno o godinama djeteta. Važna je opća rasvjeta. Prikladna su kablovska svjetla. Postavite svjetiljku pokraj kreveta i na stol. Desno ili lijevo, ovisno kako djeci više odgovara. Za ljubitelje kompjutera prikladna je nerefleksna i blještava rasvjeta iznad stola. Manja djeca se ponekad boje mraka, tako da će im draže biti da imaju svjetlo cijelu noć. Stoga odaberite orijentacijske svjetiljke. One emitiraju samo slabo svjetlo i imaju vrlo malu potrošnju energije, tako da ih možete držati cijelu noć.
Svjetlo za radni stol
Stavite lampu koja pravi jednoličnu, blještavu svjetlost bez sjena. Što više koriste radni sto, to vam je jača svjetlost potrebna. Minimum 200 W za običnu, odnosno 40 W za fluoroscentnu svjetlost. Ukoliko ste dešnjak, postavite lampu na lijevu stranu tako da vam ruka ne pravi sjenu. Ukoliko ste ljevak, uradite suprotno.
Osvjetljenje hodnika
Ako imate dugi hodnik, izaberite nekoliko manjih svjetiljki. Zbog kratkog boravka, preporučljivo je odabrati halogene žarulje koje se uključuju na pokret.
Trebate li izračunati koliko svjetla trebate?
Sjetite se jednostavne formule.
Koliko mi treba svjetla? = Podna površina x 10-15 W