Kako urediti prostor za sjedenje u vrtu, a da pri tome izgubite što manje zelenih površina? Erdal Ćeman, stručni saradnik Enterijer.ba, predlaže upotrebu riječnog kamena ili tucanika.

..................................................................................

 


Poštovani,

Otkako je došlo proljeće, svakodnevno razmišljam šta uraditi sa mojom predivnom bašticom. Živimo u dvoetažnom stanu sa dvije prelijepe baštice. Jedna je ispred stana, a druga pozadi. U drugu se ulazi iz dnevnog boravka i okružena je živom ogradom.

Planirala sam da jedan mali dio baštice, uz sami ulaz, prilagodim za sjedenje. Imamo i pletenu garnituru koju smo do sada stavljali onako, na travu, međutim to nije rješenje, jer trava na tom mjestu onda ne raste, stvara se prašina, a i nezgodno je ujutro izaći jer je rosno.

Također, ne bih željela da gubim previše zelenila, pa sam mislila da izbjegnem betoniranje tog dijela. Lično sam za neku drvenu varijantu. Planirala sam napraviti kao neki mali podest, koji ne bi zauzimao previše prostora, a opet bi bio dovoljan da može stati garnitura. Iznad ćemo postaviti tendu.

Pokušavala sam nešto slično pronaći na internetu, ali bezuspješno, pa se nadam da ćete vi imati neku jednostavnu, a lijepu ideju. Imala sam prijedlog da vani postavim betonske pločice, one koje se stavljaju na pijesak, ali iskreno, ne znam je li to pametno. Hoću li sa tim pijeskom u kuću unositi dodatnu prašinu i prljavštinu? Inače, zid dnevne sobe je cijelom dužinom, cca 8 m, u prozorima, a na sredini su dvokrilna vrata.

Nadam se da nisam bila previše konfuzna u objašnjavanju i da ćete moći da mi pomognete nekim korisnim savjetima.

Unaprijed hvala i lijep pozdrav!


..................................................................................


Poštovana gđo Bekić,

Iz Vašeg pisma je očito da želite na jednostavan način urediti prostor za sjedenje u vrtu, a da pri tome izgubite što manje zelenih površina. Umjesto drvenog materijala o kojem ste razmišljali i koji je veoma popularan, ali za naše podneblje ne baš i zahvalan,  predlažem Vam riječni kamen - oblutak (promjer 1 do 4 cm) ili tucanik - rizla promjera 1 cm.



Kako postaviti kamen?

Čitav posao možete završiti za nekoliko sati rada i samo u tri koraka:

  1. Iskopati gornji sloj travnjaka do dubine 10 cm; Oblik i veličina iskopa može biti kakav god Vi želite (okrugao, kvadratni, bubrežasti, slobodna forma...);
  2. Na dno iskopa postavite vrtnu foliju ili najlon (na kojem treba izbušiti više rupica kako bi omogućili oticanje vode) da bi spriječili rast korovskih biljaka u tom prostoru;
  3. U tako pripremljen iskop naspete kamen i zaravnate.


U nasuti kamen možete utopiti i veće ploče od poluobrađenog kamena kako bi dodatno oplemenili prostor i stabilno postavili vrtni nameštaj. Za istu svrhu mogu poslužiti i impregnirani isječci od debla.

Mediteranske biljke

Sadnjom odgovarajućih vrsta mediteranskih biljaka možete svom vrtu dati posebnu draž i unijeti komadić bogatsva juga.

Na tako uređenom prostoru prašina se ne sakuplja, voda se ne zadržava, a ukoliko u budućnosti poželite promijeniti koncept bašte i u taj prostor vratiti zelenilo, to možete učiniti bez dodatnih troškova - jednostavnim skidanjem kamena i sadnjom.

Srdačan pozdrav,

Erdal Ćeman, dipl.ing.hort.
Stručni saradnik Enterijer.ba
E: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

I vi možete dobiti BESPLATAN stručni savjet!

Pošaljite upit na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. koristeći upute objavljene ovdje. Nepotpuni zahtjevi neće biti odgovoreni.

Uzimajući u obzir veliki broj zahtjeva, odgovor ćete dobiti u roku od mjesec dana.

Sve odgovore objavljujemo u rubrici 'Pitajte, odgovaramo'.