Uz pomoć stručnjaka, pretvorite vaš dosadni enterijer u fantastičan prostor.
Zašto su nam neki prostori privlačni, a u drugima se osjećamo nelagodno? Zašto nam je jedan proizvod bolji od drugog? Boja - bilo u arhitekturi ili u proizvodu - čini 60 posto naše reakcije na predmet ili prostor.
Psihologija boja, kako je nazvana u stručnim krugovima, ima suptilan i značajan utjecaj. Gdje god odemo, reagiramo na boje. Važnost boja je često potcijenjena, uprkos tome što je izrazito važna u našim domovima i radnim okruženjima.
Počnite sa malim prostorima
Ukoliko niste sigurni gdje početi sa bojom, eksperimentišite u hodniku ili kupatilu.
Ukoliko sami krečite, odaberite prostor koji je lako okrečiti, odnosno lako prekrečiti ukoliko vam se ne svidi rezultat.
Cijeli proces posmatrajte kao avanturu.
Razmislite o svom raspoloženju
Kada birate boju, razmislite o atmosferi u sobi. Da li se u spavaćoj sobi želite osjećati odmorno i spokojno ili dramatično i intimno? Svijetle, hladne i neutralne boje obično kreiraju mirniju atmosferu, dok su jače boje za dramatično okruženje.
Želite li trpezariju koja će vas podsticati na druženje ili onu koja će djelovati formalno i tiho? Toplije, kontrastne i donekle svijetle boje kreiraju društvenu atmosferu, dok duboke plavo-zelene i neutralne čine ambijent više formalnim.
Htjeli biste da dječija soba potiče na aktivnost i daje energiju ili, pak, da djeluje umirujuće i uređeno? Pazite da djecu previše ne stimulišete svijetlim nijansama. Možda niste znali, ali neke svijetle boje mogu dovesti do nemira i iritacije.
Obratite pažnju na rasvjetu
Dnevno svjetlo pokazuje stvarnu boju. Obična sijalica pojačava tople tonove i žutu, dok fluorescentna (neonka i štedna sijalica) daju oštri plavi ton prostoriji.
Stoga jaka boja može biti presnažna za zidove koji se nalaze pored velikog prozora, ali zato može biti efektna na malom zidu koji je naglašen indirektnom rasvjetom.
Naučite termine boja
To pomaže kod razumijevanja terminologije korištene u opisu boja. Nijansa je ono što zovemo bojom. Crvena je nijansa, plava je nijansa. Vrijednost nijanse je koliko je svijetla ili tamna
Zasićenost se odnosi na dominantnost nijanse. Ukoliko idemo od crvene do ružičaste, crvena nijansa postaje sve manje dominantna. Intenzitet je sjaj boje. Čiste boje kao što je crvena su intenzivnije od kombinovanih boja kao što je žuto-zelena. Jača intenzivna boja obično ima dominantniju nijansu.
Ukoliko želite aktivniji prostor, razmislite o uvođenju jačih, intenzivnijih boja. Čak i ako želite svijetlo-obojenu sobu, odaberite boje koje su nešto više zasićene umjesto bijele ili svijetlih pastelnih boja. Presvijetla boja može biti prenaporna za oči ukoliko se stavi na sve površine u sobi. U svakom slučaju, dvije ili više srednje svijetlih, ali usko vezanih pastelnih boja mogu kreirati blistav efekat kada se koriste u istoj sobi.
Testirajte vaš izbor boje
Pojačajte vaše samopouzdanje tako što ćete testirati boje na velikim površinama. Nemojte se bojati ići iznad vaše 'sigurne' zone: razmislite o jarkim, živim bojama ili mekim, dubokim neutralnim nijansama kao što je čokoladno smeđa ili maslinasto zelena kao glavna ili kao boja za detalje. Ili dodajte dramu prostoru uz pomoć jarke boje na plafonu. Iznijansirani plafoni mogu dramatično promijeniti cijelu sobu.
Dodajte dubinu uz pomoć dekorativnih površina
Transformišite glatke, dosadne zidove u interesantne prostore uz pomoć suptilnih ili dramatičnih vizuelnih tekstura i prelomljene boje. Sjajne mineralne/metalne boje i glazure boje u slojevima daju dubinu. Neki primjeri lagano reflektujućih metala su bakar, kositar, bronza i, naravno, antikna srebrna i zlatna.
Ušetajte u drugu sobu
Tretirajte zidove kao 'obojene avione' i saznajte kako djeluju jedan na drugi kada su u susjednim prostorijama. Princip primijenite na sljedeći način: Vi ste u jednoj sobi, ali ćete vidjeti dio druge sobe kroz nju. Zato prilikom odabira boja razmislite kako će one teći iz sobe u sobu i na taj način kreirajte potpunu sliku.
Pratite točak boja
Mali točak boja je odličan alat za modificiranje i intenziviranje dvije ili više boja. Naprimjer, crvena i zelena, koje su komplemenarne (suprotne) boje, su najintenzivnije kada se koriste zajedno. Možete se iznenaditi koliko kombinacija izgleda prekrasno i privlačno. Čak vas mogu privući sasvim nove kolor palete. Točak boja također ilustruje vizuelnu temperaturu boje.
Povucite liniju od žuto-zelene boje na točku do crveno-ljubičaste; vidjet ćete da su sve boje na lijevoj strani tople, dok su one na desnoj hladne.
Poigrajte se jednobojnim šemama
Mislite da je jedna boja dosadna? Kreirajte snažne ili suptilne varijacije jedne grupe boja sa kontrastnim površinama. Naprimjer, koristite usko vezane boje ili jednu boju na različitim površinama - za zidove i drvenariju u jednom prostoru.
Za akcentnu boju, odaberite toplije (više prema crvenoj) ili hladnije (više prema plavoj) boji kako biste kompletirali vašu glavnu grupu boja. Za mirniji ambijent, vodite računa da vaše boje nisu ekstremno svijetle. Bijela boja može biti naporna za oči ukoliko se koristi na drvenariji u jednobojnoj grupi.
Odaberite različite primjene boja
Jedna boja korištena na zidovima i drvenariji ima potpuno drugačiji utjecaj ukoliko je primijenjena na različit način. Naprimjer, nijansa na zidovima i drvenariji može biti ista, ali koristite obradu 'ljuske jajeta' (mat i sa manje odsjaja) na zidovima, a saten i polusjaj na drvenariji. Boja će izgledati primjetno drugačije na svakoj površini. Ovo je dobar način da kreirate kohezivan izgled u prostorijama sa puno prozora i vrata, a relativno malo zidova.