Jedna gomilica prašine ispod prostirke nije za zanemariti. Ukoliko postoji jedna, uskoro će ih biti još više ako se ne obračunate sa njom odmah.
....................................................................................................
Ali kako se riješiti nečega što se stalno vraća? Prva linija napada protiv prašine: prevencija.
- Smanjite broj polica ili drugih površina na kojima se prašina skuplja, naročito u prostorijama u kojima provodite najviše vremena, kao što su dnevne i spavaće sobe, kaže mikrobiolog Mark Sneller, vlasnik Aero-Allergen Research centra u Tucsonu, Arizona, i autor 'Vodiča za porodično zdravlje i bolji kvalitet zraka u prostorijama'.
- Ako ste alergični na grinje ili se budite začepljenog nosa, razmislite o tome da omotate madrace i jastuke u prekrivače koji smanjuju alergije. Dva puta godišnje operite prekrivače u toploj vodi.
- Stavite debele otirače (čvrste i s gumom na donjoj strani) ispred kućnih vrata.
- Postavite aparate za pročišćavanje zraka u prostorije koje najviše koristite. Oni će usisati prašinu prije nego se ona slegne. Zaobiđite jonizatore, jer oni oslobađaju ozon. Umjesto toga koristite aparate za pročišćavanje s ventilatorom.
- Održavajte vlažnost u svom domu između 40 i 50 posto kako biste smanjili statički elektricitet. On privlači prašinu, tako da ju je teže ukloniti.
- Jeftini filteri za peći i klima-uređaje, poput onih od fiberglasa, malo čine na spriječavanju prašine. Odaberite filtere s visokim MERV rejtingom, ali nemojte premašiti mogućnosti vaše peći. Ako niste sigurni, posavjetujte se s majstorom za peći.
- Drvene, metalne ili plastične zastore je lakše čistiti nego zavjese. Samo ih prebrišite krpom od mikrofibera ili elektrostatičkim čistačem prašine. Ako imate zavjese, prvo obrišite prašinu ili usisajte garnišne, a onda ih usisajte cijelom dužinom na najmanjoj jačini.
- Ne koristite omekšivače ili posušivače na zogerima ili krpama od mikrofibera. To smanjuje njihovu sposobnost da privuku i zadrže prašinu i upiju tečnost.
Izvor fotografija