Inside out naziv je autorske izložbe koja je ovih dana predstavljena u Banjaluci, u prostoru Univerzitetskog grada.
................................................................................
Rezultat je rada studenata arhitektonskog odsjeka Arhitektonsko-građevinskog fakulteta u Banjaluci, na predmetu arhitektura unutrašnjih prostora. Uz mentorstvo profesora Vladmira Maka, te saradnika Milene Kordić, Maline Čvoro, Maje Đilas, Ivana Živanovića, Jasmine Mitrović, Milice Čvokić i Radmile Milinković, Inside out u širokom prostornom okviru, konceptom postavke prikazuje drugačiji način promišljanja teme arhitekture unutrašnjeg prostora.
O konceptu
Inside out predstavlja metodologiju projektovanja arhitekture unutrašnjih prostora koja ne tretira unutrašnji prostor kao zasebnu kategoriju. U odnosu na programski zadatak, ona polazi od najšireg društvenog i prostornog konteksta, preko koncipiranja arhitektonskih cjelina u odnosu na prostorno okruženje, dizajna elemenata unutrašnjeg prostora i materijalizacije, do razrade tehničkih detalja.
Posmatrano iz autorskog ugla, akcenat se stavlja na principe koji su zasnovani na intuiciji, iskustvu i znanju, pri čemu se identifikacija sa prostorom koristi kao oslonac za dalje procese širenja kreativnog polja, izbjegavajući pri tom strane iskustva koje proizvode predrasude, stereotipe i sputanost. Inside out predstavlja seriju radova u vidu projekata, video instalacija, prezentacija, kolaža, plakata, maketa i realizovanih elemenata/ambijenata.
Graditi prema potrebama u okvirima strukture ljudskog tijela i ergonomskih mjera samo je prateći tehnički dio 'projektovanja unutrašnjosti uma', koje unutrašnji prostor arhitekture čini produžetkom unutrašnje imaginacije čovjeka. Pitanja unutrašnjosti tako kreću sa pitanjima o ličnom, subjektivnom i pitanjima prirode /ograničenja ljudske percepcije/.
Element/ambijent za opuštanje posmatran je isključivo u dinamičnom odnosu sa tijelom i kretanjem tijela kroz prostor. Opuštanje kao vid uživanja može se formulisati samo u odnosu na pojedinačno neposredno iskustvo. Realizacije postavke predstavljaju prevođenje koncepta lounge elemenata/ambijenata za opuštanje u prostor na trinaest lokacija u Univerzitetskom gradu.
Utisak
Koncept postavke prikazuje promišljanja tema u kojem se unutrašnji prostori ne posmatraju izolovano, nego naprotiv kao dio arhitektonske cjeline, prostornog konteksta i kao odraz načina života. Razmišljanje o temi arhitekture unutrašnjih prostora zapravo se ne razdvaja od životnog stava, te egzistira na nivou cjelokupnog razmišljanja o prostoru.
Unutrašnji, lični, subjektivni i emocionalni doživljaj se prevodi u prostorni oblik / životni prostor, a zatim se postavlja u široki prostorni kontekst, te konačno kao sistem uzajamnih veza na relaciji doživljaj-prostor-kontekst predstavlja cjelinu i suštinu ovog koncepta.
Enterijer se postavlja na visoki nivo prostornog promišljanja kao neodvojivi dio urbanističkog i arhitektonskog koncepta. Osnovni elementi, funkcija, boja, dizajn su osnovni plan, koji se podrazumjeva, dok arhitektura unutrašnjih prostora promišlja teme načina života, navika i psihologija korisnika prostora, kako bi taj prostor bio sastavni dio životnog prostora u punom smislu.
Inside out, dakle pored enterijera prikazuje široko značenje stvaranja prostora i višeznačnih odnosa međusobnih uticaja između čovjeka i prostora, unutrašnjosti i spoljašnjosti, fizičkog i psihičkog, privatnog i javnog uz suptilan pokušaj da se nivo svijesti o prostoru, njegovim vrijednostima i značenjima zaista postavi na visoki nivo. Sa težnjom ka visokim naučnim i umjetničkim dometima, te kao važan događaj na kulturnoj mapi Grada, ova izložba to i uspijeva!
Autor: Igor Kuvač
Foto: Igor Kuvač i Ljubiša Adamović