Iako nježne i krhke, biljke su istovremeno dovoljno snažne i sposobne da se prilagode uvjetima života koji na vještački način imitiraju njihovo prirodno stanište.
Ta činjenica otvara biljkama vrata vašeg kupatila. Vjerovali ili ne, kupatilo je savršeno mjesto za držanje biljaka kojima odgovara takvo životno okruženje. Pri tome treba voditi računa o određenim faktorima kao što su količina svjetla, vlažnost, temperatura, veličina prostorije i raspored elemenata u njoj.
Količina svjetla
Ako imate kupaonicu ispunjenu prirodnom svjetlošću neka vaš izbor budu orhideja, azalea, gardenija ili asparagus. Manji izvor prirodne svjetlosti tolerišu biljke kao što su paprat (nephrolepis exaltata), begonija, spathiphyllum, bambus, aglaonema, filadendron oxycardium i aspidistra elatior.
Kupatila bez prirodne svjetlosti također mogu biti dom biljkama kao što su difenbahija (dieffenbachia) i sanseverija (sansevieria trifasciata). U ovakvim kupatilima možete držati i biljke koje traže određenu količinu prirodnog svjetla poput begonije, paprati i bambusa. To je moguće postići na nekoliko načina:
• Povremeno iznesite biljke iz kupaonice da se 'okupaju' na sunčevoj svjetlosti.
• Držite vrata kupatila otvorena, jer i minimalna količina svjetla može biti dovoljna za neke biljke.
• Instalirajte posebno svjetlo za biljke koje imitira ono prirodno.
Vlažnost
Većina biljaka koje smo pomenuli su tropske biljke koje vole i traže veliku količinu vlažnosti. Kupatilo, kao najvlažnija prostorija u stanu ili kući, je savršeno za njihovo držanje. Ove biljke će, asorbujući višak vlage u prostoriji, sačuvati vaše stvari (tkaninu i namještaj) od oštećenja koja nastaju usljed prevelike vlažnosti i spriječit će razmnožavanja bakterija.
Temperatura
Kupatilo se jako brzo zagrije dok se koristi, ali se nakon toga brzo hladi. Uz pomoć termometra uvjerite se da temperatura u vašem kupatilu odveć ne varira. Promjene u temperaturi veće od 12 stepeni Celzijeve skale nisu dobre za vaše zelene ljubimce. Zbog toga morate obratiti pažnju na grijanje odnosno prozračivanje kupatila.
Ukoliko sami podešavate temperaturu grijnih tijela pazite da sasvim ne isključite ili pak previše povisite temperaturu. Ako je centralno grijanje u pitanju, povremeno otvorite vrata da biljkama ne bi naškodio prevruć zrak.
Kako naći savršeno mjesto za biljke u kupatilu?
Naći prostor za biljke u kupatilima, koja su u većini slučajeva mala i pretrpana, nije lako.
Evo nekoliko savjeta koji će vam u tome pomoći:
• Iskoristite ono što imate i postavite biljke na prozorsku dasku. Pri tome dobro pazite da ih ne izložite direktnoj sunčevoj svjetlosti i propuhu te da, u toku zimskih mjeseci, ne dodiruju hladno prozorsko staklo.
• Paprat, asparagus i filadendron oxycardium sa svojim srcolikim listovima izgledat će divno ukoliko ih smjestite u viseće korpe i okačite na kuke pričvršćene za strop.
• Nemojte postavljati saksije na podu jer će, u potrazi za svjetlom, biljke rasti previše u visinu. Smjestite ih radije ne stalak ili klupicu.
• Postavite dodatne police na zidove i smjestite vaše biljke na njih. Pazite da police ne postavite na mjesto gdje će biljke biti izložene propuhu i hladnoći.
• Koji god način postavljanja da odaberete neka to bude mjesto gdje biljku nećete uprskati šamponom, deterdžentom ili kaladontom. Bar jednom sedmično listove nježno obrišite vlažnom mekanom krpicom.
Vaša lična zelena oaza
Zamislite da svako jutro, umjesto u kupatilo, ušetate u prelijepi spa vrt? Samo jedan pogled na tu biljnu oazu ispunio bi vas pozitivnom energijom i dao vam snagu i volju da se suočite sa novim radnim danom i izazovima koji vas očekuju.