Božićna zvijezda je simbol slavlja i veselja. U cijelom svijetu prihvaćena je kao jedan od simbola kršćanskog blagdana. Jedan je od omiljenih ukrasa u mnogim domovima, ali i zahtjevan cvijet s čijim se potrebama mnogi ne uspiju izboriti, pa svake godine kupuju novi primjerak.
Svima je poznata po crvenim 'cvjetovima' i tamnozelenim listovima kao božićna dekoracija. Također spada u sukulente i prirodno stanište joj je Meksiko, gdje naraste u grm i do 5 metara visine. Ime je dobila po Joelu Pointisettu koji je donio ovu biljku u sjevernu Ameriku pa ju ujedno susrećemo pod sinonimom Pointisettia.
Otrovni sok
Sve biljke iz porodice Euphorbiaceae ili mlječike sadrže mliječni sok koji istječe iz biljke pri oštećenju ili orezivanju. Sok je otrovan i nadražuje kožu. Božićna zvijezda se prije teško održavala u kući duže vrijeme, otpadnu joj listovi čim je izložena suhom zraku. Razvojem nove sorte postignuta je veća otpornost biljke. Može podnijeti sobne uslove i niže temperature od uobičajenih, listovi ne padaju, a uz malo njege sedmicama možemo održati i boju brakteja.
Cvjetovi se sastoje od sitnih žutih komuški i prašnika u sredini koje okružuju preobraženi listovi ili brakteje i čine ovu biljku privlačnom. Brakteje su crvene, ružičaste ili bijele boje. Cvate u 11. i 12. mjesecu. Zahtjeva bogato i dobro drenirano tlo (najbolje pomiješati jedan dio pijeska ili perlita sa zemljom tj. humusom uz dodatak treseta). Za vrijeme cvatnje biljku je potrebno maknuti s direktnog južnog i zapadnog sunca i zaštititi od hladnoće. Optimalna temperatura za vrijeme cvatnje je oko 15-18°C.
Zalijevanje je potrebno 2 do 3 puta sedmično bez obzira što je riječ o sukulentnoj biljci, a prihrana tekućim gnojivom u vrijeme cvatnje je svake dvije sedmice. Nakon završetka cvatnje, kad listovi i brakteje otpadnu, biljku podrezati na 10 cm visine i smjestiti na malo hladnije mjesto (ne ispod 10°C), zaštićeno od sunca. Potrebno je reducirati zalijevanje da bi biljka prešla u stadij dormantnosti.
Ne smije se držati blizu radijatora
U doba mirovanja biljku ne smijemo držati u blizini radijatora. Rezidba se može obaviti i u kasno proljeće da se razvije simetrična biljka i da se spriječi iscrpljivanje. Početak proljeća potrebno je početi s prihranom svake dvije sedmice. Pojavom prvih izboja pojačati zalijevanje.
Početak maja optimalno je vrijeme za presađivanje. Da biste održali biljku kraćom tj. manjom i kompaktnom potrebno je inicirati nove izdanka sve do sredine augusta.
Budući da je božićna zvijezda fotoperiodična biljka, od kraja septembra potrebno je prilagođavati osvjetljenje jer se cvjetni pupovi stvaraju za kratkog dana koji iznosi manje od 10 sati. Dakle zahtijeva najmanje 12 do 14 sati tame svake večeri da bi procvala. Biljku pokrijte neprozirnom vrećom ili kutijom oko 17 sati i otkrijte oko 8 sati ujutro.
Postupak ponavljajte kroz osam sedmica tj. dok ne primijetite da se boja pokazuje na vrhu listova. Kroz to vrijeme, negdje krajem novembra, formirat će se žarko crvene brakteje. Dakle da bi vaša božićna zvijezda cvjetala i dogodine bitno je ispoštovati nekoliko navedenih zahtjeva njege.
Savjet stručnjaka na šta paziti nakon što kupite biljku
Kad je donesete kući, ona bi trebala proći proces aklimatizacije, znači ukoliko je donesete iz auta u kojem je bilo 7, 8 stepeni u kuću u kojoj je 23, 24 stepena, prvo je ostavite sat ili dva u hodniku da se aklimatizira. Dakle, treba je postepeno unositi u kuću, a ne odjednom prebaciti u toplu prostoriju. Druga je bitna stvar da božićna zvijezda ne smije biti kod izvora topline, kao ni na propuhu. Također, dobro bi bilo da biljku ne selite po vašem domu. Ako je naprimjer stavite na stol, dobro bi bilo da tamo i ostane.
Jedne će vam se godine, možda dogoditi da odaberete mjesto na kojem će biljka propasti. No iduće godine izabrat ćete drugo mjesto na kojem biljka onda može opstati. U svakom slučaju – kada nađete mjesto koje je dobro za vašu biljku, nemojte je seliti – božićna zvijezda voli imati svoje mjesto.