Bromelije su omiljene sobne biljke novog doba. U svojim listovima, savijenim poput lijevka, spremaju vodu i hranjive sastojke. Odlikuju se ljepotom veličanstvenih cvjetova.
................................................................................................................
Botanički pripadaju porodici Bromeliaceae - Ananas. Sve su bromelije zapravo biljke u obliku rozete. Najčešće su listovi savinuti u lijevak, odnosno u svoju cisternu gdje spremaju vodu i hranjive sastojke. Mnoge bromelije žive na drveću ili na prikladnim podlogama kao epifiti, ali same obavljaju životne funkcije.
Ne podnose ustajalu vlažnost
Korijenje im u prvom redu služi za prihvatanje na drvo, a zatim za primanje hranjivih sastojaka. Budući da se bromelije zakorijene u svježem tresetu, skupljenom u prašumama, potrebno im je i za sobni uzgoj osigurati sličnu mješavinu. Nijedna bromelija ne podnosi ustajalu vlažnost, pa ne preporučujemo hidrokulturu.
Dokle god je cisterna ispunjena vodom, bromelija tolerira čak suhi zrak stambenih i uredskih prostorija. Moramo paziti da uvijek ima vode u lijevku.
Sve vrste bromeliaceae prihvaćaju dohranjivanje samo u slaboj koncentraciji. Za bromelije općenito vrijedi pravilo da vole sjenovito mjesto. Previše sunca može im naškoditi.
Zimski uslovi njegovanja
Zimi se uslovi njegovanja jedva razlikuju od onih ljeti. Zahtijevaju najsvjetlije mjesto. Tek od marta stavljamo ih na zasjenjeno mjesto.
Za uzgoj upotrebljava se grubo izmrvljena tresetna zemlja. Zemlju ili epfitnu smjesu lako održavamo vlažnom. Ljeti treba lisne lijevke svakih 14 dana napuniti hranjivom otopinom.
Razmnožavanje uspijeva odvajanjem mladih izboja koji se na većini bromelija pojavljuju prije cvatnje.
Izvor fotografija