Tropski vrčevac lovi svoj plijen pomoću tobolca. Tobolac se nalazi na izduženom dijelu lista.



Lowland i highland vrste

Tropski vrčevac (nepenthes) dijelimo na lowland i highland vrste. Lowland su sve one vrste koje rastu ispod 1000 metara nadmorske visine, a highland su one vrste koje rastu iznad 1000 metara nadmorske visine. I jednim i drugima je zajedničko to da žive u područjima gdje je prisutnost vlage jako visoka.

Lowland vrste su naviknute na visoki postotak vlage u zraku, gdje temperature nerijetko dostižu i 30 stupnjeva. Nepenthesi koji pripadaju ovoj skupini nemaju potrebu za razlikom u temperaturi zraka između dana i noći. To ne vrijedi za highland vrste koje, kako bi preživjele, noću moraju osjetiti razliku u temperaturi.



Lowland nepenthes možemo tokom ljeta držati vani, na mjestu gdje će biljka dobijati jako puno svjetla, ali ne direktnog kako listovi ne bi izgorjeli.

Highland vrste su obično razmaženije te nešto kompliciranije za održavanje. Pošto su im potrebni specifični uvjeti, highland vrste obično uzgajamo u terarijima, te im noću spuštamo temperaturu, postavljamo led ili ugrađujemo male ventilatore. Za jedne i druge Nepenthese potrebno je najmanje 16 sati svjetla u terariju, a koriste se fitostimulirajući neoni.

 

Nepenthesi vole prozračni kompost

Što se komposta tiče, postoji nekoliko opcija. Možemo koristiti rehidrirani sphagnum u kombinaciji sa perlitom ili čisti treset također u kombinaciji sa perlitom ili borovom korom (koju treba prokuhati, te skloniti prljavštinu na površini vode prije nego li je iskoristimo kao supstrat).

Nepenthesi vole jako prozračni kompost tako da nećete pogriješiti ako dodate više perlita.

Posudu sa biljkom, za razliku od ostalih mesožderki, ne držimo u podlošku punom vode već dodajemo vodu kada ona nestane iz podloška. Za Nepenthese kao i za ostale biljke mesožderke moramo koristiti destiliranu vodu, vodu dobijenu procesom inverzne ozmoze ili kišnicu.



Biljke ne treba hraniti. Ako ih držite vani, onda će sigurno uloviti kakvog kukca. Ako i ne ulove kukce, biljke će se osloniti na fotosintezu. Možda neće rasti jako bujno i brzo, ali zasigurno neće ni “umrijeti od gladi”. Prihranjivanje umjetnim gnojivima također nije potrebno niti zdravo za biljku.

Nakon kupovine Nepenthesa nije na odmet odmah je presaditi u veću vazu sa primjerenim kompostom, te joj pronaći adekvatnu poziciju sa koje je nećete micati.

Ako u tobolcima nije prisutna tekućina potrebna za razgradnju kukca nipošto ne smijemo dodavati vodu. Ako je biljka dovoljno jaka pokušat će nadomjestiti tekućinu, a ako nije tobolac će se osušiti.

Hibridi su otporniji

Nepethese koje nalazimo u prodaji su u većini slučajeva hibridi koji su dobijeni križanjem lowland nepenthesa i higland nepenthesa kako bi biljka što lakše podnijela stres promjene temperature i vlage. Ako ste kupili Nepethes početkom ljeta ili u proljeće moći ćete biljku držati vani u polusjeni ili pokraj prozora.



U svakom slučaju trebate pripaziti na temperature niže od 15 stepeni. Zimi biljku držimo blizu južnog prozora, te špricamo lišće destiliranom vodom. Ako nemamo prozora na južnom dijelu kuće ili prozor kroz koji će biljka dobiti najmanje dva do tri sata svjetla, neophodno je sagraditi mali terarij.