Šilj ili oštrica nije zahtjevna biljka. Vrlo dekorativna i laka za održavanje omiljena je među sobnim biljem.
Ova tropska trava srodnik je papirusa i kikirikija. Raste u močvarnim područjima tropskih i suptropskih predjela, te na područjima s umjerenom klimom.
Kao kućne biljke najčeće se uzgajaju vrste Cyperus alternifolius, koja je tamnozelena i visoka, sa braktejama nalik na kišobran i zelenkasto-bijelim cvjetovima, te Cyperus argenteostriatus, patuljasta vrsta širih šiljatih listova.
Zalijevajte obilno
S obzirom na to da potječe iz močvarnih područja, šilj i kod kućnog uzgoja traži dosta vode. U podlošku saksije, ne suviše velike, uvijek mora biti nasuta voda tako da je korijen biljke uvijek vlažan. Bez dovoljno vlage listovi oštrice će požutjeti. Zimi treba slabije zalijevati, tek toliko da je zemlja uvijek malo vlažna.
Držite je na prilično svijetlom mjestu jer će u sjeni sporije rasti. Šilj ne bi trebao biti izložen temperaturama nižim od 10 i višim od 25 stepeni Celzijevih. Odmaknite biljku od izvora toplote (radijatora i peći) da spriječite ubrzano isparavanje vode iz podloška i zemlje.
Kompost, kompost od lišća, treset i pijesak prikladan su supstrat za sve kisele trave pa tako i za šilj. Zemlja sa dodatkom dosta komadića drvenog uglja, koji štiti korijenje od truljenja u ustajaloj vodi, odlična je za šilj.
U proljeće i ljeto prihranjujte biljku tekućim gnojivom svake druge sedmice, a tokom zimskog mirovanja samo jednom mjesečno.
Presađivanje i razmnožavanje
Budući da vrlo brzo raste, oštrica se mora presađivati svake godine.
Razmnožavanje i presađivanje se vrši dijeljenjem korijena ili reznicama stabljike. Prilikom presađivanja reznicama odreže se procvjetala stabljika, listići se skrate na polovinu te se „kišobran“ biljke potopi u vodu, tako da stabljika viri van posude. U vodu potopite mali grumen uglja. Posudu smjestite na svijetlo mjesto i mijenjajte vodu svakih pet dana.
Nakon što se pri bazi listova pojave mlade biljčice i dobiju po četiri listića možete ih presaditi u manje saksije. Zalijevajte obilno i neka u podlošku uvijek ima vode. Reznice također možete ostaviti u pijesku da se zakorijene.