Kineska civilizacija i kultura su među najstarijim na planeti. Neki učenjaci procjenjuju njenu starost i na više od 6 000 godina.

Smatra se da je kineska filozofija koncentrat životne mudrosti. Ona se dugo nije zapisivala, već se prenosila usmeno, izrekama. O kineskoj filozofiji treba znati da njena naizgled običnost i jednostavnost sadržana u izrekama govori prije svega o tome da čovjek mora da bude u kontaktu sa sobom, sa prirodom u sebi i okruženju da bi mogao da živi cjelovit i sadržajan život.

 

Esencijalni dio kineske kulture

Feng Shui je esencijalni dio kineske kulture i civilizacije posvećen mudrom i zdravom stanovanju. U prvo vrijeme ljudi koji su izučavali ovu vještinu bavili su se pronalaženjem adekvatnog mjesta za sahranjivanje, jer se smatralo da način na koji su preci sahranjeni može da utječe na život potomaka.

Nešto kasnije, majstori Feng Shuija počeli su da tragaju za najboljim yang mjestom, mjestom pogodnim za život ljudi. Tokom vremena, Feng Shui se razvijao, a današnja vještina usmjerena je pretežno na uređivanje unutrašnjeg prostora.

 

Drevna vještina mudrog stanovanja

Feng-Shui je drevna vještina mudrog stanovanja, jer je glavni cilj ove metode pravilno uređenje spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora, tako da on održava kontakt sa prirodom i da u isto vrijeme podržava one koji tu borave. Uz pomoć ove vještine, moguće je analizirati energiju radi smanjenja neželjenih utjecaja i naglašavanja poželjnih. Cilj je pronalaženje dobre lokacije i balansiranje energije spolja i unutra.