Napravite vlastitu mješavinu za pranje suđa, podove perite ekološki prihvatljivim 'univerzalnim sredstvom', a kod kuće možete napraviti i djelotvornu otopinu za razbijanje kamenca u kupatilu.
Proizvodi za čišćenje doma izrađeni kod kuće su zdravi i ekološki prihvatljivi jer se temelje na prirodnom sapunu, sirćetu, limunovom soku, glicerinu, boraksu, sodi bikarboni, soli, pepelu (lugu) i eteričnim uljima (čajevac, lavanda, citrusi itd.). Dakle, sastojcima koji su jeftini (organska eterična ulja su nešto skuplja) i lako dostupni. Za njihovu izradu potrebno vam je malo vremena i truda, te nešto znanja i prakse.
Tako, naprimjer, recept za univerzalno sredstvo za čišćenje u domu glasi: jedna mjerica (alkoholnog) sirćeta i pet mjerica vode, kap - dvije sredstva za pranje suđa i nekoliko kapi eteričnog ulja po želji (kadulja, čajevac, klinčić, limun, bergamot, cedar, klinčić, geranij, smilje itd.). Promiješati i uliti u bocu s raspršivačem i protresti prije upotrebe.
Tim sredstvom možete prebrisati sve površine od iverala i medijapana. Izbjegavajte koristiti ovo sredstvo na mramornim površinama i na starom drvetu, jer mogu promijeniti boju.
Za čišćenje mramora pomiješajte vodu s nekoliko kapi sredstva za pranje suđa. Drvene površine, naprimjer stari namještaj, uglancajte mješavinom maslinovog ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja po izboru (naprimjer citrusi). Ogrebotine po parketu ili vratima možete učiniti 'nevidljivim' ako ih istrljate komadićem oraha.
Staklene površine u stanu (prozori, ogledala, predmeti od stakla) možete oprati mješavinom vode i sirćeta u omjeru 10:1, dakle 10 mjerica vode i jedna mjerica sirćeta. Promiješajte i ulijte u raspršivač. Ako je staklena površina prljavija, u sredstvo možete dodati malo deterdženta za suđe. Naravno protresti prije upotrebe. Stakla prebrisati odgovarajućom krpom za stakla ili kao što su nekad davno činile žene – (dnevnim) novinama. Ako se bojite da će olovo iz novina ostaviti tragove na staklu, upotrijebite čvršće papirnate ubruse.
U kuhinji
Frižider i zamrzivač najlakše ćete očistiti tako što ih najprije odledite i onda unutrašnjost prebrišete krpom umočenom u mješavinu pola vode i pola (alkoholnog) sirćeta (50:50). Sve elemente koji se mogu izvaditi iz frižidera i zamrzivača operite u sudoperu / kadi običnim sredstvom za pranje suđa. Obrišite, osušite i vratite u čisti frižider. Da biste spriječili neugodne mirise u frižideru, na policu stavite polovicu limuna ili malu posudu sa sodom bikarbonom. Mijenjajte ih redovno, sodu jednom mjesečno, a polovicu jednom sedmično.
Nekoliko je načina za čišćenje mikrovalne pećnice: pomoću limunovog soka, deterdženta za suđe, sirćeta ... Postupak je jednostavan: u zdjelicu koja može u mikrovalnu ulijte pola vode i pola sirćeta/limunovog soka/ nekoliko kašika deterdženta za suđe (dakle, omjer je 50:50). Promiješajte malom plastičnom ili drvenom kuhačom/kašikom (ne metalnom). Nemojte je vaditi. Kuhača služi kako bi regulisala temperaturu, da se voda ne pregrije. Namjestite alarm na 4-5 min. Vodena para koja nastaje zagrijavanjem tekućine otopit će sve mrlje u pećnici. Kad se mikrovalna ohladi, prebrišite unutrašnjost vlažnom krpom.
Čišćenje električne pećnice
U čistu staklenku ubacite komade narandžine kore i isjeckanu koricu limuna. Dodajte grančicu svježeg ruzmarina (ako imate), utisnite ju unutra i sve to zalijte alkoholnim sirćetom. Poklopite staklenku i neka tako stoji pet dana. Nakon toga procijedite tekućinu u raspršivač. Iz pećnice uklonite rešetke, a unutrašnjost dobro poprašite sodom bikarbonom. Okomitu površinu pećnice možete najprije prebrisati vlažnom krpom pa onda je obilno poprašiti sodom (da bi se soda bikarbona prilijepila za njih). Nakon toga cijelu pećnicu dobro pošpricajte sirćetom iz raspršivača, ako je moguće tako da ne ostane suhih mjesta.
Neka se prljavština natapa 20-30 minuta. Nakon toga mokrom spužvom uklonite tragove sode i sirćeta. Pećnicu prebrišite mokrom krpom i pustite neka se osuši. Rešetke uronite u kadu s vrućom vodom s dodatkom deterdženta za suđe. Pustite neka stoji 20-30 min i onda ih oribajte spužvom ili ako su jako prljavi čeličnom žicom. Druga varijanta čišćenja rešetki je da rešetke potopite u kadu vrele vode. Možete dodati nešto sirćeta ili deterdženta za suđe i ne morate. Zatim napravite pastu od sode bikarbone i sirćeta u omjeru 50:50. Čim ulijete sirće, smjesa će se zapjeniti pa vodite računa da vam ne iskipi. Dobro promiješajte. Dobijenom pastom premažite rešetke koje ste izvadili iz vode. Ostavite neka pasta djeluje oko 20 min. Isperite rešetke i oribajte ih spužvom /žicom ako je potrebno.
Uklanjanje kamenca sa sudopera i iz kuhala za vodu
Za to vam je potrebno alkoholno sirće, limunov sok ili limunska kiselina. U kuhalo za vodu ulijte decilitar-dva sirćeta ili 2-3 kašike limunske kiseline ili sok 2 limuna (ovisno o debljini kamenca i zapremini kuhala). Na to ulijte vodu do označenog vrha; ako imate odvojivi filter kuhala, skinite ga i ubacite u vodu. Zagrijte kuhalo do vrenja. Kad voda prokuha, isključite i pustite neka se ohladi. Dok je izlijevate u sudoper, prstima isperite kamenac i na onom dijelu kod lijevka. Kuhalo dobro isperite čistom vodom i vratite filter na mjesto.
Sudoper možete poprašiti sodom, posebno mjesta s kamencem poprskati sirćetom iz raspršivača i pustiti da djeluje 20ak minuta. Prebrisati mokrom spužvicom i dobro isprati. Inače, nakon svakog korištenja sudopera dobro bi bilo prebrisati ga polovicom iscijeđenog limuna, onim unutarnjim dijelom, radi dezinfekcije.
Filteri za vodu na slavinama u kuhinji i kupatilu lako se čiste od kamenca pomoću limunske kiseline ili alkoholnog sirćeta. Odvrnete ih, isperete pod mlazom vode i stavite u plastičnu/staklenu zdjelicu. Prelijete ih sirćetom, toliko da ih prekrije. Zagrijte vodu do vrenja i ulijte u zdjelicu. Ostavite na nekoliko sati ili preko noći. Sutradan ih isperite i vratite filtere na slavine.
Mašina za suđe
Svaki dan trebali biste pregledati dno mašine za suđe i pokupiti ostatke hrane ako ih ima te obrisati višak vode oko gume na vratima krpom koju ste namočili u mješavinu vode i sirćeta. Između dva pranja vrata mašine za suđe držite otvorenim da se posuši i iznutra.
Jednom sedmično trebali biste izvaditi filter perilice i oprati ga sapunicom i vodom. Jednom mjesečno prebrišite krpicom namočenom u alkoholno sirće unutrašnjost mašine za suđe i ulijte u nju pola čaše sirćeta. Ostavite da stoji 20-30 minuta i onda uključite ispiranje, ili još bolje, uobičajeno pranje na visokoj temperaturi.
Ako se mašina za suđe duže vremena nije upotrebljavala, da biste ju očistili, nemojte ulijevati sirće, već sodu bikarbonu. Sirće bi u ovom slučaju mogao razbiti kamenac i tako začepiti odvod. Zato je bolje očistiti mašinu za suđe sodom bikarbonom: pospite prah po dnu mašine za suđe, a zidove istrljajte pastom od sode i vode. Neka odstoji 20 min pa uključite ispiranje ili pranje na visokoj temperaturi.
Deterdžent za ručno pranje posuđa
Sastojci:
100 g ribanog sapuna
1/2 šoljice sode bikarbone
1/4 šojice sode za pranje
1/2 kašike limunske kiseline
eterično ulje po izboru 5 ml
destilirana voda 1-1,5 l
Priprema:
Sto grama ribanog sapuna stavite u lonac i ulijte između litra i litra i pol destilovane vode. Miješajte na vatri dok se sapun ne otopi. Maknite sa šporeta, dodajte druge sastojke i miješajte dok ne dobijete otopinu. Kada se mješavina ohladi, ulijte je u odgovarajuću ambalažu. Gotov proizvod koristite kao svaki drugi deterdžent za ručno pranje posuđa. Ovaj ekološki deterdžent se ne pjeni jako kao onaj industrijski, ali je vrlo učinkovit u pranju.
U kupatilu: Sredstvo za uklanjanje kamenca i gljivica
Sastojci:
alkoholno sirće 250 ml
destilovana voda 200 ml
boraks 50 g
etilni alkohol 50 ml
eterično ulje eukaliptusa 10 ml
Recept je za oko 500 ml sredstva.
Priprema:
Pomiješajte navedene količine eteričnog ulja i alkohola. Destilovanu vodu zagrijte do vrenja, maknite s vatre te uz neprekidno miješanje dodajte boraks. Kad se otopina ohladi, dodajte alkohol s eteričnim uljem i na kraju sirće. Dobro promiješajte i ulijte raspršivač. Prije korištenja dobro protresite bocu. Ovom otopinom možete čistiti keramičke, emajlirane, staklene i plastične površine u kupatilu te one od kroma. Pošpricajte površinu i ostavite da djeluje 10-20 minuta. Obrišite vlažnom krpom. Ako je potrebno, postupak ponoviti nekoliko puta.
Sredstvo za čišćenje WC-a
Sastojci:
100 g boraksa
100 ml alkoholnog sirćeta
limunska kiselina
500 ml destilovane vode
Priprema:
Promiješajte boraks i ocat, dodajte kašiku limunske kiseline i ulijte u smjesu pola litra vode. Sve dobro promiješajte i ulijte u raspršivač. Prije korištenja dobro protresite tekućinu. Zahod temeljito pošpricajte navedenom otopinom i ostavite da djeluje 15-20 minuta. Nakon toga WC temeljito očistite četkom za WC kako biste uklonili sve nečistoće.
Univerzalno sredstvo za čišćenje podova
Sastojci:
1 kašika ribanog prirodnog sapuna
950 ml srebrne vode, može i destilovane
2 kašike boraksa
1 kašičica limunske kiseline
Priprema:
Zagrijte vodu, dodajte naribani sapun i miješajte dok se ne otopi. Nakon toga dodajte i ostale sastojke. Dobijeno sredstvo čuvajte u staklenoj ili plastičnoj boci. U kantu punu tople vode dodajte 3 kašike ovog sredstva i prebrišite pod. Ispiranje nije potrebno.
Čišćenje mrlja
Prije prve upotrebe provjerite na malenoj površini predmeta koji ćete čistiti hoće li boraks utjecati na boju proizvoda (npr. tepih).
Mrlje od vina i alkohola uklonite otopinom pola šoljice boraksa u 500 ml i vruće vode. Jednostavno spužvom nanesite otopinu na mrlju, ostavite 30 minuta i isperite npr. običnim šamponom. Čišćenje je uspješnije ako je mrlja svježa.
Mrlje od krvi uklanjaju se namakanjem u hladnoj vodi ili ako se premažu pastom od gustina i vode i ostave oko 30 minuta. Zatim se isperu. Čišćenje je lakše ako je mrlja svježa.
Mrlje od kafe ili čaja natopite limunovim sokom, ostavite 15 min i isperite.
Masne mrlje uklanjaju se s odjeće tako što se posipaju puderom i zatim uobičajeno operu u mašini za suđe.
Mrlje od paradajza uklonit ćete pastom od boraksa i vode.
Lug (pepeo)
Lug se u prošlosti koristio za čišćenje kuće (pranje veša, suđa, izradu sapuna) i ličnu higijenu (pranje kose). Lužnatom vodom (voda u kojoj se otopio lug, pepeo) ljudi su prali sve što je bilo jače zaprljano, posebno ono što bi se zamastilo. Pazili su da takvu vodu dobro razblaže jer bi im inače jako nagrizla kožu. Ako imate peć na drva ili kamin ili povremeno roštiljate na drva, evo nekoliko ideja kako možete iskoristiti dobijeni pepeo.
- Ako odmah pospete pepelom mrlju od boje na cementnoj površini (betonu), on će sve upiti.
- Povremeno dodajte u kompost ili u zemlju za cvijeće nekoliko šaka pepela kako biste ga obogatili. Budite umjereni i ne pretjerujte jer previše pepela može 'pojesti' ono što ste posijali u zemlju.
- Ako oko gredica u vrtu pospete deblji sloj pepela, otjerat ćete puževe nametnike.
- Pospete li pepelom zaleđenu površinu, led će se otopiti i neće naštetiti površini ispod leda.
- Želite li očistiti staklo na kaminu, umočite spužvicu u pepeo i dobro istrljajte.
- Istrljate li stari srebrni pribor i predmete od srebra pastom od vode i pepela, vratit ćete im stari sjaj.