Samo brisanje prašine i poda svako malo neće vam pomoći da učinite kuću čišćom i mirišljavom. Neki neugodni mirisi mogu ostati u namještaju, kućanskim aparatima, elektronici, pa čak i na madracima. Srećom, sve ih je vrlo jednostavno ukloniti uz stvari koje gotovo svako ima kod kuće.

Miriszakucu

1. Koristite narandžčine kore za ugodan miris u vašoj kuhinji

Miris citrusa može pružiti efekt podizanja raspoloženja i smanjiti stres, a ujedno je i odličan osvježivač zraka za vašu kuhinju. Nekoliko narandžinih kora osušite preko noći i zapalite ih iznad šporeta ili upaljenom šibicom. To će vašu kuhinju trenutno ispuniti ugodnom aromom koja će dugo trajati.

2. Riješite se mirisa u frižideru pomoću sode bikarbone

U vašem frižideru mogu se nakupiti sve vrste mirisa hrane. Uglavnom osvježivači frižidera prikrivaju miris, umjesto da ga se riješe. U tom slučaju soda bikarbona djeluje učinkovitije jer upija i neutralizuje tvrdoglave mirise. Samo stavite otvorenu kutiju sode bikarbone u svoj frižider i mijenjajte je jednom godišnje.

3. Iskoristite limun protiv neugodnih mirisa iz mikrovalne pećnice

Da biste uklonili smrad iz mikrovalne pećnice, u posudu ulijte pola šoljice vode. Izrežite limun na pola, iscijedite sok u posudu i tamo ostavite i njegove polovice. Upalite mikrovalnu pećnicu na visokoj temperaturi oko 5 minuta. Nakon ovoga, vrata još nemojte otvarati, ostavite limun još nekoliko minuta unutra. Nakon toga uklonite posudu i obrišite mikrovalnu pećnicu.

4. Neutralizirajte miris koša za smeće citrusnim voćem

Uzmite limun ili narandžu i narežite ih na trakice te jednu po jednu stavljajte u koš. Komadići citrusa pružit će ugodan miris. Ako nemate citruse, ali imate breskve, možete i njih iskoristiti zajedno s košpicama.

5. Napravite prirodni sprej za sobu s esencijalnim uljima

Osvježivači zraka iz trgovine mogu sadržavati opasne sastojke koji su štetni za ljude. Da biste napravili svoj osvježivač kod kuće, trebat će vam bočica s raspršivačem, destilirana voda, vaše omiljeno esencijalno ulje i medina lijeska. U boci pomiješajte 20-25 kapi esencijalnog ulja s pola bočice medine lijeske. Dodajte destiliranu vodu i to je to. Medina lijeska pomoći će sastojcima da se dobro kombiniraju i učiniti miris dugotrajnim. Koristite ga u bilo kojoj sobi ili na posteljini.

6. Napravite prirodnu WC 'bombu'

Ovu 'bombu' možete staviti u toalet kako biste ubili bakterije i dobili svjež miris. Pomiješajte četiri kašike limunske kiseline, 1/2 šoljice deterdženta za pranje, 1/2 šoljice epsomske soli, jednu kašiku mljevenog sapuna, jednu kašiku natrijevog polikarbonata i 15 kapi bilo kojeg esencijalnog ulja u velikoj posudi. Pomoću boce s raspršivačem poprskajte dovoljno medine lijeske na smjesu dok ne postane dovoljno čvrsta da oblikujete kuglice. Oblikujte bombe i pustite da se suše šest sati.

7. Pripremite otopinu od sirćeta za smrdljive tepihe

Ako imate kućne ljubimce, može se dogoditi da se ponekad popiške na tepih, što ostavlja neugodan miris. Zato u boci s raspršivačem pomiješajte 150 ml vodikovog peroksida, 1 kašiku sirćeta i 1 kašiku sode bikarbone. Poprskajte tepih i pustite da se osuši. Nakon što se osuši, primijetit ćete da se na mjestu gdje ste prskali pojavio prah. Uklonite ga usisivačem i uživajte u svježini.

8. Osvježite svoje madrace pomoću sode bikarbone

Da bi vaši madraci mirisali svježe, na njih morate posuti malo sode bikarbone. Ostavite da djeluje 30 minuta. Zatim madrac jednostavno usisajte pomoću nastavka za presvlake na vašem usisivaču. Ako madracima želite dodati miris, prije nego što pospete sodu bikarbonu, možete je pomiješati s esencijalnim uljem koje volite.

Ova se metoda također može koristiti i za vaš kauč ako je tapaciran. Pospite sodu bikarbonu na vrh i ispod jastuka te ostavite da djeluje oko 15 minuta. Ako vam se čini da vaš kauč miriše prejako, sodu bikarbonu možete ostaviti i preko noći. Nakon toga, pomoću usisivača uklonite prah s tkanine.

9. Napravite samo-dezinficirajuću četku za WC

Ponekad je to teško otkriti, ali četke za WC također mogu ispuniti kupatilo neugodnim mirisima. Problem se lako može riješiti ako u posudu za četku dodate tekući sapun. Sapun će ubiti bakterije nakon što upotrijebite četku i može spriječiti dalje širenje mirisa.

10. Protiv ustajalog mirisa u vašem ormaru dobre su maramice za sušilicu

Čak i rabljene maramice za sušilicu mogu biti korisne jer su vjerovatno zadržale dovoljno ugodnog mirisa. Stavite ih na police ormara ili ih jednostavno stavite u džepove jakni. Također ih možete staviti između odjeće koju ćete nositi sljedeće sezone (poput one zimske). Kad sljedeći put izvučete odjeću, uživat ćete u ugodnom mirisu.

11. Sušeno bilje se također može iskoristiti

Ako volite prirodne mirise, tada možete postati malo kreativniji i iskoristiti svoje omiljeno bilje. Na primjer, napravite male vrećice od tkanine punjene biljem poput lavande, ruzmarina, južnog drveta, metvice i cedrovine. Stavite ih na police svog ormara i mijenjajte ih svaki mjesec.

12. Pretvorite svoje role toaletnog papira u osvježivače zraka

Eterična ulja uvijek dobro dođu kada u sobu moramo unijeti ugodan miris. Svaki put kada se opskrbite toaletnim papirom, možete dodati nekoliko kapi bilo kojeg ulja koje volite. I to je to. Jednostavno stavite papir tamo gdje obično stoji i uživajte u ugodnoj aromi koja će ispuniti prostor.

13. Aktivnim ugljenom uklonite miris pijeska za mačke

Aktivni ugljen je sjajna stvar koja može upiti puno neugodnih mirisa. Stavite ga malo u gazu i ostavite ga u ili u blizini pijeska ili kutije za pijesak. Također možete staviti malu posudu pored kutije, ako želite. Uskoro ćete primijetiti da je miris nestao!

14. Riješite se mirisa pržene ribe

Neke vrste ribe toliko jako mirišu kad se prže, da čak ni uključivanje nape ili otvaranje prozora ne pomaže. U tom slučaju možete na istom šporetu kuhati šoljicu sirćeta pomiješanog sa šoljicom vode odmah nakon što na njemu skuhate ribu. Para iz sirćeta borit će se protiv ribljeg mirisa i na kraju ga ukloniti iz vaše kuhinje.