Različitim aktivnostima u prostorijama potrebne su radne plohe od različitih materijala.
..................................................................................
Budući da nema niti jedne površine koja može odoljeti ogrebotinama, mrljama i oštećenjima od visokih temperatura, a da je istovremeno izdržljiva, privlačna i da se lako čisti, izbor materijala i veličina ploha ovisit će o poslu kojim se bavite.
Tarac, granit ili nehrđajući čelik idealni su za radne plohe oko šporeta i drugih kuhinjskih uređaja. Sva tri materijala su otporna na visoke temperature, izdržljiva i održavaju se s malo truda. Međutim, ne planirate li ostati u kući duže vrijeme, cijena tih materijala svakako je nedostatak.
Nauljena bjelogorica, smola, Colorcore i nehrđajući čelik vodootporni su i na dodir mekani. Korisni su za prostore oko ocjeđivača, nudeći mekanu povvršinu za odlaganje krhkog porculana i stakla. Hranu je najbolje rezati i pripremati na drvenoj podlozi. Razmislite o kupovini drvenih ploča različitih veličina ili u ormarić ugradite komad kvalitetnog tvrdog drveta. Premda se nekad smatralo da se na drvetu množe bakterije, danas se zna da je drvo higijenski materijal.
Granit
Prirodni materijal u velikom izboru boja i uzoraka. Reže se po mjeri i potom uglačava. Njegove prednosti su što ne mijenja izgled, gotovo nemoguće ga je zagrebati ili okrnjiti, a i otporan je na temperature i vodu. Ono što se smatra njegovim nedostacima je njegova cijena. Zbog teške obrade ovaj materijal je prilično skup. Njegova težina zahtijeva čvrste noseće ormariće.
Škriljevac
Mnogi su škriljevci previše porozni za upotrebu u kuhinji, ali pogodne su vrste s mnogo zemlje kremenjače. Prednosti škriljevca su što mu je površina hladna i ugodna na dodir, trajan je i predstavlja jeftinju alternativu granitu i mramoru. Mana mu je što upija ulje i lako se zamrlja. Da bi mu smanjili poroznost morate koristiti lak, a boje ponekad mogu biti mutne i nezanimljive.
Nehrđajući čelik
Gotovo savršen materijal za radne plohe, koristi se u profesionalnim kuhinjama gdje je učinkovitost najvažnija. Ovaj materijal se lako čisti i vrlo je higijenski, vodootporan je, a brušeni nehrđajući čelik posebno je trajan. Nedostatak mu je što predstavlja bučnu površinu za rad i teško ga je proizvesti zaobljenog.
Tarac
Manje poznati materijal napravljen od smjese mramornih i granitnih krhotina umetnutih u cement, potom izglačan. Može se naći u raznim bojama i uzorcima i napraviti tačno po zamisli, a uz to je trajan i vodootporan. Mana mu je što je njegovo ugrađivanje dugotrajno i skupo. Također, nije izdržljiv kao prirodni kamen, a upadljivi uzorci mogu izgubiti na privlačnosti.
Lakirano drvo
Drvo je omiljeno zbog ljepote. Radne površine se odozgo i odozdo zaštićuju lakom. Prednosti lakiranog drveta: veliki izbor boja i struktura, radne plohe su usklađene s ormarićima, umjerena cijena. Nedostaci: prolivene tekućine na kraju otope lak, zarezotine trajno oštećuju površinu, nije izdržljivo kao druge vrste drvenih površina.
Poprečno rezano drvo
Kao što mu ime govori, to je drvo prerezano poprečno i zalijepljeno u blokove. Odlična površina za rezanje. Prednosti su mu što je vrlo gusto pa se ravnomjerno troši i oštrice noževa ga ne oštećuju. Nedostatak ovog materijala je što ga centralno grijanje može iskriviti. Također, za njega je karakteristično da upija jake arome, npr. bijelog luka.
Nauljeno drvo
Bjelogorične daske su slijepljene i premazane lanenim uljem koje spriječava kalanje. Nauljeno drvo je otpornije na toplinu od lakiranog; prilagodljiva je površina koja odolijeva udarcima, a brušenje i mazanje mu vraćaju ljepotu. Nedostatak mu je što centralno grijanje uzrokuje njegovo savijanje ili pucanje, a većina ploha od nauljenog drveta su vrlo skupe.
Ultrapas
Umjetni materijal sa sredinom od papira, ojačan debelim premazima laka kako bi se dobio savitljivi materijal. Ultrapas se može naći u velikom broju živih boja i uzoraka, vodootporan je i lako se briše, a i jednostavan je i jeftin u proizvodnji. Nedostatak je što s vremenom gubi na kvaliteti; ako se površina zareže, trajno se ošteti, a oštećena ploha ne može se popraviti.
"Colorcore"
Materijal napravljen od mnogo slojeva obojenog papira prekrivenih tvrdom melaminsko-formaldehidnom smolom. Njegove prednosti su u tome da se zarezotine mogu izbrusiti, može se nabaviti u paleti svijetlih boja, vodootporan je i lako se briše. Skuplji je od ultrapasa, a nedostatak mu je i to što se na rubovima može odlijepljivati.
Umjetna smola
Dobra je u prostorima koji se mnogo koriste, npr. oko sudopera, gdje se nevidljivo spaja s radnim plohama. Prednosti: zaobljeni rubovi sigurniju su za malu djecu, spojevi između različitih dijelova su nevidljivi. Nedostaci: teško ju je ugraditi bez stručne pomoći, s vremenom svjetlije boje požute.
Izvor:
"Dizajn stanovanja", Autori: Johnny Grey, Suzanne Ardley, Dinah Hall, Sylvia Katz, Sarah Gaventa, Barbara Weiss, Znanje, Zagreb, 2001.