window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-128943623-1');

Industrijska sredstva za čišćenje su veliki zagađivači okoliša, štetni su za zdravlje ljudi i puno koštaju. Tržište je preplavljeno bezbrojnim bocama različitih deterdženata koji navodno savršeno otklanjaju razne vrste nečistoća. U potrošačkom društvu u kojem živimo to je samo još jedan marketinški trik.

Prije nego posegnete za bocom kupovnog deterdženta uzmite obično alkoholno sirće koje zasigurno imate u svojoj ostavi. Alkoholno (bijelo) sirće (ne vinsko ili jabučno!) ima široku primjenu u domaćinstvu, baš kao limun i soda bikarbona. Miris sirćeta brzo izlapi pa to ne treba da vas brine.

U nastavku pročitajte na koji način ga možete iskoristiti prilikom čišćenja vašeg doma.

Najbolje sredstvo za čišćenje frižidera i zamrzivača

  1. Mješavina sirćeta i vode (omjer 1:10) savršeno čisti staklene površine (prozore, staklo na rerni, stakla kabine za tuširanje). Mješavinu uspite u bocu s pumpicom, jer će vam to olakšati primjenu.
  2. Najbolje sredstvo za čišćenje frižidera i zamrzivača je upravo bijelo sirće pomiješano sa toplom vodom.
  3. U zdjelu naspite pola vodu, pola sirće i stavite u mikrovalnu, te je uključite. Sirće će isparavati i topiti masnoću i mrlje. Nakon toga obrišite unutrašnjost suhom krpom.
  4. Redovno, nakon svake upotrebe, obrišite rernu krpom natopljenom sirćetom.
  5. Kipuće sirće naspite u slivnike. Tako ćete očistiti cijevi i spriječiti nakupljanje naslaga.
  6. Sirćetom možete ukloniti kamenac iz kuhala za vodu tako što ćete u kuhalo nasuti 1 litar vode i ½ litra sirćeta (ili manje ako je nakupina kamenca manja). Prokuhajte i ostavite da stoji neko vrijeme. Nakon toga prokuhajte nekoliko puta samo vodu da uklonite miris sirćeta.
  7. Isti način primjenite i kod čišćenja aparata za kafu. Neka sirće prođe kroz aparat, pa ponovite postupak samo s vodom nekoliko puta da se ukloni miris sirćeta.
  8. Naspite sirće u peglu koja radi na paru i sačekajte da sirće ispari. Nakon toga ponovite postupak nekoliko puta s vodom.


Sirće upija miris duhana

  1. Masne mrlje s kuhinjskih površina očistite mješavinom vode i sirćeta u omjeru 1:1
  2. Mrežice sa slavina ostavite nekoliko sati u sirćetu, isperite i uklonit ćete kamenac.
  3. Krpu natopite sirćetom i obložite slavinu na kojoj ima kamenca. Nakon sat vremena omekšao kamenac jednostavno obrišite.
  4. Podove prekrivene pločicama očistit ćete savršeno vodom i sirćetom
  5. Razne naljepnice i etikete namočite sirćetom, ostavite da djeluje i lakše ćete ih skinuti.
  6. Makaze mogu zahrđati ako ih perete vodom. Stoga ih obrišite krpom namočenom sirćetom i pustite da se osuše.
  7. U malu zdjelicu ulijte sirće i držite u prostoriji gdje se puši. Upijat će dim i smrad duhana.
  8. Sirćetom možete očistiti daljinske upravljače i telefone, ali pazite da ih previše ne namočite, tj. dobro ocijedite krpicu.
  9. Kupatilo (kadu, tuš kabinu, umivaonik, wc školjku) očistite sirćetom razrijeđenim s vodom u omjeru 1:1
  10. Prilikom pranja veša dodajte sirće prije ispiranja – uklonit će višak deterdženta koji se zadrži na odjeći.

Sirće je univerzalno i prirodno sredstvo za čišćenje i pri tome jako jeftino. Treba paziti da ga se koristi u pravilnom omjeru razrijeđenog s vodom.

Nikada ge nemojte koristiti za čišćenje mramornih površina!

U domaće mješavine za čišćenje od sirćeta ili sode bikarbone dodajte par kapi eteričnog ulja s mirisom lavande, limuna ili eukaliptusa. Pored toga što lijepo mirišu, ova ulja imaju i antibakterijska svojstva.