window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-128943623-1');

Nesvakidašnje kreativna, izrazito svestrana i nadasve ambiciozna. Njene savjete i ideje mnogi su sa nestrpljenjem očekivali i sa zadovoljstvom primjenjivali u svom domu.

.................................................................................

 

 

 


Predstavljamo vam Danku Kovačević, novu izvršnu urednicu Enterijer.ba magazina. Ova 26-godišnjakinja porijeklom iz Dubice već je godinu i po dio Enterijer.ba tima, a od 1. septembra zvanično je preuzela uredničku poziciju.

Iako je Enterijer.ba prvi u regionu, danas postoji nekoliko online projekata sa sličnom tematikom. Zbog čega ste odabrali Enterijer.ba za unaprijeđenje svoje karijere?

- Zbog čestih posjećivanja brojnih sajtova koji imaju ovu tematiku, uvidjela sam da Enterijer.ba ima kompleksnost u sadržaju, brojne teme kojima se bavi i da ljudi koji rade u okviru njega imaju odličan smisao za kombinovanje jednog vida novinarstva sa uređenjem i praćenjem trendova kod nas i u svijetu.

To me je oduševilo i poželjela sam da i sama postanem član tima, što se i ostvarilo. Kada sam uvidjela kakva je atmosfera u timu, komunikacija i ophođenje jednih prema drugima, poželjela sam da ostanem što je duže moguće, jer je ovo posao koji me potpuno ispunjava i okupira. Nema ni jednu manu, ni jedno ograničenje.


Vi ste diplomirani menadžer turizma, ali se oduvijek bavite umjetnošću i dizajnom. Kako ste povezali te dvije ljubavi, odnosno interesovanja?

Želja da upišem Fakultet primijenjenih umjetnosti se nije ostvarila, a onda sam pokušala da pronađem način da ostanem u dodiru sa umjetnošću. Tako je izbor pao na turizam, jer je poznato da su najveće turističke atrakcije najčešće velika djela umjetnosti (Barselona i Antonio Gaudi, Pariz i Luvr, Rim i Bazilika Sv.Petra ...) Vremenom, kroz upoznavanje i proučavanje 'Istorije umjetnosti' na fakuletu, te dvije ljubavi su postale neodvojive. Danas pokušavam da kompenzujem ljubav prema umjetnosti i lijepom, kroz Enterijer.ba, fotografije i tekstove koji me inspirišu.

Dizajnirate enterijere, uređujete izloge, pravite nakit, slikate ...  Od kada se bavite dizajnom i umjetnošću? Koji su Vaši najznačajiji radovi?

- Sve je zaista počelo kao hobi, još od malih nogu, prekrajanja maminih ogrlica, perli, konstantnog premijestanja namještaja po kući, pomaganja prijateljima pri renoviranju, da bi kasnije, na nagovor prijatelja i porodice, to dobilo malo ozbiljniju notu, ali ipak ostalo u domenu hobija. Jer, ipak, za profesiju je neophodno potpuno poznavanje osnova, koje se mogu steći isključivo kroz obrazovanje u domenu u kojem djelujete.

Trenutno ste u Göteborg-u, gdje ste upisali magisterij. Kakvi su Vaši utisci u prvih nekoliko mjeseci? Na koji način ćete svoj boravak u Švedskoj iskoristiti za vlastito unaprijeđenje?

- Utisci su zaista veoma pozitivni. Poznato je da švedski dizajn ima veliki utjecaj na evropsku dizajnersku scenu, ali isto tako njihova navika da uvijek povezuju praktično i lijepo je veoma upečatljiva. Domovi su im uređeni po posljednjim trendovima, puno se kombinuje njihov tradicionalni stil uređenja sa modernim dizajnom, prelijepe kombinacije bijelog, plavog, drveta i cigle, prirodnih materijala. Uostalom, standard im to dozvoljava.  

Nemoguće je proći gradom, a da vas ne oduševi nekoliko izloga, uređenih kafeterija, butika, restorana, koji su mnogo više od toga, prava mala galerija. U okviru Enterijer.ba ću pokušati da ostvarim potrebene poslovne kontakte i na taj način ću da dam svoj doprinos trenutnom boravku ovdje, a samim tim i cijeloj kompaniji. I naravno 'ukrasti' nekoliko ideja za buduće članke. Svaki dan ovdje je nova doza inspiracije i podsjetnik koliko toga tek treba da se nauči.


Čitaoci Enterijer.ba su pratili Vaš rad proteklih godinu i po. Vaši savjeti i ideje su utjecale na opremanje mnogih domova u regionu. Šta je ono što je Enterijer.ba promijeno kod Vas?

- To je definitivno način na koji treba prikazati pojedine proizvode i način kako ih ukombinovati. Kada ste zaluđeni uređenjem, kupujete magazine, uvozne časopise, pregledate slike luksuznih apartmana, privlači vas mnogo toga. A onda kada dobijete šansu da pišete, shvatite da većina nas, 'običnih' ljudi, mnogo toga jednostavno ne može priuštiti ni nabaviti. Tada je Enterijer.ba na jedan nevidljiv način postavio veliki izazov - kako ljudima plasirati najnovije trendove i dešavanja, a ipak dati ideje i savjete kako urediti dom, u vremenu u kojem živimo. Tada shvatite da sve skupo i ne mora biti najljepše, da sve luksuzno možda nije udobno i ne pristaje uz vašu malu oazu koju imate ili želite da stvarate. Malo mašte, kombinovanja, naših savjeta i stvari mogu da budu i bolje od očekivanog.

Enterijer.ba iz godine u godinu raste, sve je posjećeniji i traženiji. Kakvi su planovi za budućnost?


- Mi zaista namjeravamo ostati najposjećeniji portal u regionu. Napravili smo nekoliko izmjena u programskoj šemi i organizaciji rada, ali i dalje dajemo besplatne savjete naših arhitekata, vodimo se vizijom da kvalitet i ulaganje uvijek donose dobre poslovne rezultate i imaju pozitivan odjek kod naših posjetilaca. Želimo da taj broj bude jos veći i da pri svakoj pomisli na preuređenje ili kupovinu, naši čitaoci prvo pregledaju teme na sajtu, zatraže stručne savjete, a potom odu u kupovinu. Tada ćemo znati da se naš trud isplatio.