U naše krajeve asparagus je stigao iz Afrike. Ova nježnozelena biljka savršena je za sve one koji nemaju mnogo iskustva sa držanjem sobnog cvijeća, jer je lagana za održavanje.

Asparagus ima duge i tanke grane sa igličastim listićima. Cvijet mu je sitan i bijel, a plod bobičast i crven.  Zbog svog dekorativnog izgleda omiljen je kao dodatak pri aranžiranju cvijetnih buketa.  U kućama najljepše izgleda ako se drži u visećim saksijama.

Postoji više od 300 vrsta asparagusa, a najpopularnije su sprengeri i plumosus.

 

Uzgoj i njega

Asparagus uspijeva u zatvorenom i otvorenom prostoru, toplim i hladnim prostorijama, na balkonu ili u zimskom vrtu.



Voli vlagu te ga ljeti treba često zalijevati i prskati stajaćom vodom. Zimi posebno treba obratiti pažnju na redovno prskanje listova zbog suhog zraka u prostorijama koje se griju.

Smjestite ga na svijetlo ili polusjenovito mjesto, ali ne na direktno sunce. Ljeti ga iznesite na balkon neka uživa na svježem zraku. Povremeno ga prihranite gnojivom za lisnato sobno bilje. Nemojte ga držati u prevelikoj saksiji, jer njegovom slabo razvijenom korjenu pogoduje skučen prostor.


Štetan za životinje

Asparagus se razmnožava iz sjemena ili dijeljenjem korijena, preporučljivo u proljeće.



Ukoliko primjetite požutjele i osušene grane, uklonite ih i dodajte gnojivu neki proizvod na bazi željeza. Uvjerite se da zemlja nije isušena, da biljka nije izložena direktnom suncu ili ostavljena na preniskoj temperaturi. Ako se sasvim osuši odrežite sve grane do zemlje i obilno ga zalijte. Iz dobro vlažne zemlje trebale bi nići nove mladice.

Onima koji imaju kućne ljubimce ne preporučuje se držanje asparagusa jer može biti otrovan za sitne životinje, mačke i pse.