Za lepeze se kaže da njihovo prisustvo privlači nečujnu glazbu. Neki ih čak nazivaju instrumentima vjetra.

..................................................................................

 

 

 

 

Njihov polukružni oblik se također smatra sretnim. Mnoge kulture, uključujući kinesku, japansku i španjolsku instinktivno povezuju lepezu s romansom i elegantnim ženama.

Tokom istorije, lepeza je imala različite namjene: za tjeranje mušica, za rashlađivanje i, naravno, za koketiranje.

Statusni simbol

Vjeruje se da su prve lepeze izrađene prije više od 3000 godina u Kini. Prvenstveno su bile statusni simbol i privilegija kojim su robovi hladili svoje gospodare. Prve lepeze su, pretpostavlja se, bile samo palmin list, ali uskoro su počele da dobijaju druge oblike i namjene.

Neke od prvih lepeza su se proizvodile od perja, i to obično od guščijeg. Egzotičniji primjerci od perja fazana, jastreba, sokola i pijetlova, hladili su povlaštenu klasu. Lepeze napravljene od konjske ili dlake divljači predstavljale su statusni simbol muških vladara.

Do trenutka kada su japanske lepeze počele da se pojavljuju, oko 11. stoljeća, lepeze su bile ravne. Novi stil sklapajućih lepeza zaživio je tek tokom sljedećih 300 godina. Rebra u lepezi su obično pravljena od ratana, bambusa, a povremeno i od skupljih materijala, kao što su zlato ili žad. Kasnije su rezbarena slonovača i kitove kosti postale popularne pri izradi ženskih lepeza.

Uloga u privredi

Pored toga, u nekim zemljama imaju ne baš neznatnu ulogu u privredi. Očigledan primjer je Španija, iz koje se priličan broj ljudi svake godine vrati sa bar jednom lepezom jer su španske lepeze veoma lijep i atraktivan poklon, suvenir, ili jednostavno detalj za sjećanje sa putovanja.

Bilo da želite da ih uramite ili izložite na neki drugi način, kineske lepeze su neophodan element orijentalnog dekora.